Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejlepší vánoční trhy v Evropě na víkendový trip

Přemýšlíš, kam si zajet na víkend při svátcích? Proč se nepodívat, jak probíhají klasické vánoční trhy u nás v Evropě, a neužít si pár dní zábavy bruslením a popíjením svařeného vína?

1. SALZBURG, Rakousko

Od: 17. listopadu 2022 do 1. ledna 2023

Rodné město Mozarta se o Vánocích proměňuje v městečko, ve kterém zní píseň Tichá noc a kde stánky na trzích vypadají stejně jako v době svého vzniku v 15. století. Důraz je kladen na kvalitu, nikoliv na kvantitu, a tak očekávej spíše ručně pletené ponožky než všelijaké moderní výrobky. Pro tu nejlepší vánoční náladu se zúčastni bezplatných koncertů, které se konají každý den v 17:00 hodin před katedrálou, nebo si zazpívej koledy na úterních koncertech kolem 18:00 a 20:00 hodin.

2. BUDAPEŠŤ, Maďarsko

Od: 19. listopadu 2022 až 1. ledna 2023

Budapešť, která zažehne vánoční atmosféru v polovině listopadu, přináší dva soupeře v podobě vánočních trhů: Vánoční trhy se konají na náměstí Vörösmarty a v bazilice. Náměstí Vörösmarty je přímo v centru města a je nejstarším budapešťským vánočním trhem. Najdeš tam spoustu stánků s občerstvením, řemeslné obchůdky a bezplatné koncerty. Bazilika nabízí vše výše uvedené, ale s bonusem: Vánoční laserové projekce a kluziště, které krouží kolem velkého vánočního stromu. Říká se, že je jedno z nejhezčích.

3. KOLÍN NAD RÝNEM, Německo

Od: 21. listopadu až 23. prosince 2022

Kolín nad Rýnem je dlouhodobě oblíbenou sváteční destinací a nabízí několik vánočních trhů. Ten největší se koná v centru města pod katedrálou. Jedny z nejkouzelnějších okamžiků nabízí náměstí Markt der Engel se stovkami blikajících světel zavěšených nad hlavou. Nikolausdorf (Mikulášská vesnice) je určena dětem a vypráví příběh skutečného Mikuláše. Nechybí ani trhy věnované skřítkům a námořní historii s piráty. Pokud máš chuť na něco tradičnějšího, nazuj si brusle a vydej se na venkovní kluziště na náměstí Heumarkt.

4. ŠTRASBURK, Francie

Od: 21. listopadu do 23. prosince 2022

Štrasburk, také známý jako hlavní město Vánoc, je jedno z nejvyhlášenějších míst, kam se sjíždí turisté, kteří si chtějí užít Vánoce plnými doušky. Vánoční trh je totiž nejstarším trhem ve Francii. Město v tomto ročním období vypadá jako skutečný betlém. Na hlavním náměstí najdeš 300 tradičních stánků, kde se to hemží ručně malovanými dřevěnými vánočními ozdobami, alsaskými malovýrobci, ale i těmi ze Sýrie a jiných zemí ovlivněných Francií. Můžeš také ochutnat klobásky, tarte flambée (typický alsaský pokrm), briošky a jiné.

5. VÍDEŇ, Rakousko

Od: 19. listopadu do 26. prosince 2022 (mění se podle místa trhů)

Pro čtenáře z Moravy jsou vídeňské trhy ještě blíž než ty v Praze. A určitě stojí za to. Dokonce existuje několik zájezdů, které tě tam vezmou autobusem na denní trip. Trhy se rozprostírají na různých místech, jako je Christmas Village Belvedere Palace, Viennese Dream Christmas Market nebo náměstí Marie Terezie. Užít si můžeš stánky s tradičními dřevěnými hračkami, ručně vyráběná mýdla, ale i vůni pečených kaštanů a čerstvě upečených preclíků.

Kam vyrazíš letos ty? Dej nám vědět v diskuzi!