Jaké jsou nejlepší knížky, které nám nadělil rok 2024?
Seznam je čistě subjektivní a knížky nejsou řazené v žádném specifickém pořadí.
Tohle je technicky cheating, ale Vegetariánka na seznamu nejlepších knih roku 2024 nesmí chybět, jelikož její autorka letos jako první Jihokorejka vyhrála prestižní Nobelovu cenu. Román z roku 2007 je pořád jejím nejznámějším dílem, v roce 2016 získal ocenění Man Booker International a jestli ses k němu ještě nedostal*a, tak to příště koukej napravit, protože se jedná o masterpiece.
Asi nejambicióznější knihou roku 2024 byl román James od Percivala Everetta, který kompletně převyprávěl Twainovu klasiku Dobrodružství Huckleberryho Finna očima úplně jiné postavy - otroka Jima aka Jamese. Z kultovní klasiky se tak stal mnohem komplexnější příběh, který vyzdvihuje hrůzy amerického otrokářského systému a nutí nás se mnohem více zamýšlet nad klasickými příběhy a jejich vedlejšími postavami.
Must read je tahle kniha od redaktora časopisu New Yorker Jonathana Blitzera, který skrze ni analyzuje kritickou situaci na jižní hranici Spojených států. Dívá se na ni očima tisíců migrantů, kteří se každý rok vydávají z Jižní a Střední Ameriky do USA s představou lepšího života, kde nebudou čelit politickému pronásledování, násilí nebo hladu. Dostat se do Spojených států ale není jednoduché a kombinace uprchlických táborů, zoufalých lidí a amerických zákonodárců dělá ze situace na mexicko-americké hranici těžkou humanitární krizi.
Z žánru fantasy tady nesmí chybět sbírka dvaceti povídek, které Terry Pratchett vydal během 70. a 80. let pod pseudonymem, a které pravděpodobně většina novějších fanoušků ještě nečetla. S předmluvou od Neila Gaimana se vydáš do doby ještě před Zeměplochou a zjistíš třeba, co se stane, když Santovi skřítci založí vlastní odbory.
Královna společenských románů Sally Rooney ani letos nezahálela a po úspěchu s Normal People a Beautiful World, Where Are You vydala dlouho očekávané Intermezzo. Říct, že byla takhle kniha o vztazích pěti velmi komplikovaných postav letos úplně všude, je understatement.
Po třech letech jsme se konečně dočkali dalšího dílu snad nejpopulárnější české série poslední doby. Karin Lednická se v pokračování Šikmého kostela přehoupla z druhé světové války do doby komunistického Československa, kdy se Karviná vzpamatovává z ničivých událostí německé okupace a zároveň čelí hrůzám nastupujícího režimu.