Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Kde zpívají raci

Další měsíc a další kniha, která by ti neměla chybět na seznamu!

Kde zpívají raci – Delia Owens

Delia Owens je americká spisovatelka a zooložka, která svou lásku k přírodě a vědě zahrnuje do svých knih velmi půvabným stylem. Sama nějaký čas žila v Africe, kde se zabývala ohroženými druhy zvířat , a kromě beletrie je i v sekci vědy a výzkumů oceňovanou autorkou. Kniha Kde zpívají raci, kterou napsala v roce 2018, byla inspirována její matkou, která často opakovala, že když člověk půjde do hlubin přírody, jediné, co uslyší, je zpěv racků Díky zkušenostem se samotou a pocity postradatelnosti dokázala knihu dostat na první příčky oblíbených románů.

Kniha měsíce: Mlčící pacientka

@martinastrel

O čem kniha je?

Hlavní hrdinka Kya žije se svou rodinou v městečku na okraji bažin a mokřadů, kde lidé ji i její rodinu berou jako podivíny a vyhýbají se jim obloukem. Kya ani její sourozenci nechodí do školy a celý den lítají po pláži, sbírají mušle, loví ryby a schovávají se v lesích.

Jednoho dne ale odejde jejich matka a opouští tak nejen je, ale i svého agresivního manžela. Po pár měsících zůstává Kya úplně sama. Všichni ji opustili, a tak se musí o všechno postarat svými silami. Má štěstí, že za ní chodí kamarád Tate, který ji učí psát, číst a počítat. Během dospívání se sbližují, nakonec je ale Tate přijatý na vysněnou školu daleko od domova a Kyu opouští. Ta tak zažívá další křivdu v životě.

Postupem let z ní dospívá velmi inteligentní, schopná a atraktivní dívka, ale pořád ji všichni mají za podivínku. Ve městě je ale jeden kluk, který má rád výzvy – Chase, ten se rozhodne, že Kyu dostane. Nakonec i on propadne její kráse a půvabu. Stále častěji se scházejí. 13. října je nalezen Chase mrtvý a hlavním podezřelým se stává Kya. 

Databáze knih

Hodnocení:

Román není klasickou slaďárnou, příběh se stává mnohem zajímavější i díky střídání pasáží z roku 1969, kdy se začne vyšetřovat tragická smrt Chase. Čeká tě několik zvratů, které ti zlomí srdce a postupně ho slepují zpět. Pocit samoty je v knize popsán s velkým soucitem a všechny Kyiny problémy vnímáš tak, jako by byly tvoje. Co je obrovské plus, je vykreslení přírody. Některé stránky jsou plné popisů mokřadů a moře, což může být pro někoho zbytečné natahování příběhu, nicméně nakonec je tato kniha jednou z těch, u kterých si přeješ, aby ještě neskončily.

Tento román rozhodně patří mezi jedny z nejlepších, co jsem kdy četla. Je čtivý a soustředí se i na složité problematiky, jako je opakování vzorců z dětství, vypořádávání se se samotou, nastavování hodnot a pocity bezmoci. I když může být kniha místy smutná, tak tě rozhodně pohladí na duši. 

TIP

Příběhu se dostalo i krásného filmového zpracování, na které se můžeš podívat už nyní.