Meditovat se nemusí jen vsedě s překříženýma nohama tak, jak to všichni známe. Pojď se podívat na pár dalších typů meditace, které zvládneš, i když nemáš možnost být v tiché domácnosti nebo máš problém se soustředěním!
Meditace je technika používaná po tísíce let k rozvoji vnímání přítomného okamžiku. Zahrnuje praktiky, které zvyšují soustředění a pozornost, čistí mysl a dle výzkumů dokonce přináší řadu fyzických a psychických výhod, jako je snížení stresu a zlepšení imunity.
Existují stovky meditačních technik, které zahrnují postupy z různých tradic, kultur, náboženství a spirituálních nauk. Meditace je individuální a každý ji vnímá naprosto jinak. Neexistuje žádný všeobecně uznávaný nejlepší nebo nejúčinnější typ, stejně jako neexistuje správná ani špatná meditace. Jde jen o naše individuální preference, které nám pomáhají vybrat si tu, která nám nejvíce vyhovuje. Jestli chceš s meditací začít, pro začátek ti přináším přehled čtyř mých nejoblíbenějších typů, které mám ozkoušené a můžu ti je doporučit.
Guided vs. unguided meditace
Před tím, než si začneš vybírat pro sebe vhodný typ, je potřeba se rozhodnout, zda se chceš věnovat řízené či neřízené meditaci.
Při řízené meditaci tě základními kroky povede učitel, a to buď osobně, nebo prostřednictvím appky, jako je třeba HeadSpace, nebo přes videa na YouTube nebo podcast.
Tento typ meditace je obzvláště užitečný pro začátečníky a začátečnice, protože ti lektor vysvětlí, jak se chová mysl během meditace, provede tě konkrétní meditační technikou a navrhne ti, jak tuto techniku začlenit do každodenního života. Po celou dobu meditace ti pomůže vést myšlenky směrem, kterým si přeješ a je tedy jednodušší se do ni ponořit a vydržet u ní.
Při neřízené meditaci medituješ sám*sama, aniž by ti někdo jiný vysvětloval, jak postupovat. Někteří lidé jednoduše sedí v klidu a po určitou dobu věnují pozornost svému tělu a myšlenkám. Pro jiné zahrnuje použití různých technik, kterým se budu věnovat níže.
Focused breathing
Tento typ meditace je vhodný zejména pro ty, kdo teprve začínají. Dýchací meditace je jednoduchá, nevyžaduje žádné speciální vybavení ani výcvik, snadno se ji naučíš a můžeš ji provádět kdekoliv. Spočívá v soustředění se na dech a jeho využití jako bodu koncentrace. Stačí zavřít oči a soustředit se na svůj dech. Můžeš také počítat nádechy nebo vnímat jak vzduch vchází do nosních dírek a vychází z nich. Já tento typ meditace využívám ve stresových situacích na místech, ze kterých zrovna nemůžu odejít. Ať už ve škole, v práci, v tramvaji nebo obchodě. Pomáhá mi regulovat úzkosti a lépe zvládat stres nebo třeba hned nereagovat v afektu, ale až když se tímto uklidním.
Mindfulness meditation
Mindfulness, v překladu všímavost, spočívá v soustředění se na přítomný okamžik a intenzivním uvědomování si toho, co zrovna cítíš bez jakéhokoli posuzování nebo interpretace. Můžeš se soustředit na tělesné vjemy, tedy jaké vůně a pachy kolem sebe cítíš, co slyšíš, vidíš nebo jakou strukturu má tvé oblečení, vlasy a podlaha, na které stojíš/sedíš. Můžeš ji praktikovat i při jídle a zařadit do vnímání i chuťové buňky. Tento druh meditace se dá praktikovat naprosto kdekoliv a kdykoliv a může tě stejně jako focused breathing uklidnit a pomoct ti urovnat si myšlenky.
Movement meditation
S tímto typem meditace se nejvíce spojuje jóga, ale zahrnuje i chůzi, stretching, zahradničení, tai chi nebo qi gong. Jedná se o aktivní formu meditace, při níž tě pohyb vede k hlubšímu spojení s tvým tělem a přítomným okamžikem. Je vhodná pro lidi, kteří nacházejí klid v pohybu a chtějí rozvíjet body awareness.
Při chůzi ji můžeš praktikovat tím, že se budeš soustředit na držení těla, rychlost chůze, jednotlivé kroky, zem pod tebou a vnímej, jaké to vlastně je chodit.
Vizualizace
Tento typ meditace spočívá v tom, že si pomocí představivosti vytvoříš mentální obraz klidného místa nebo situace a poté se na něj po nějakou dobu soustředíš. Podporuje pocity klidu a uvolnění a přináší pocit jasnosti a můžeš při ní rozvíjet svou fantazii a představivost.
Na rozdíl od výše zmíněných typů meditace je nejvhodnější jej praktikovat vsedě nebo vleže a ideálně na místě, kde tě nic nevyrušuje a máš svůj klid. Pohodlně se usaď, zavři oči a několikrát se zhluboka nadechni. Poté si vybav obraz místa, které ti přináší pocit klidu a pohody. Může to být pláž, hory, louka nebo jakékoli jiné místo, které tě uklidňuje, a na kterém se cítíš dobře. Představ si, co bys na tomto místě viděl*a, cítil*a a slyšel*a. Je v pořádku, když se tvoje mysl občas zatoulá. Vždy, když si toho všimneš, jemně přesměruj pozornost zpět na klidný obraz. S praxí se tvé vizualizační schopnosti budou zlepšovat a obraz se ti bude čím dál více vybarvovat a bude mnohem detailnější. Může se tak stát tvým nástrojem k nalezení uvolnění a vnitřního klidu.