Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Myšlenky Honzy Houšky: Přestaňme fetišizovat angličtinu, českej přízvuk je v pohodě

Tvoje máma měla Carrie Bradshaw, ty máš mě. Myšlenky příslušníka a nejstaršího člena generace Z, který zádumčivě kroutí hlavou nad dnešním světem.

V posledních letech a především s rozmachem videí na sociálních sítích se nám v Česku rozmohl takový nešvar. Tím je fetišizace angličtiny. Ten kdo nemluví jako rodilý Brit, tak automaticky mluví špatně a český přízvuk je něco, za co bychom se měli stydět.

Akorát že vůbec. Mluvit s českým přízvukem je úplně v pohodě a nikdo z rodilých mluvčích se vám za to nevysměje. Já chápu, že mluvit jako Queen Lizzie může být zábava, ale paní královně je 96 a ty netrávíš dny kecáním s lordy. No, a Thomas Shelby je jenom jeden, takže tak.

Myšlenky Honzy Houšky: Proč ženy nikdy nepochopí muže a naopak

by @yanhoechka

Každopádně na světě je zhruba 1,3 miliardy lidí, kteří mluví anglicky, ale více než polovina z nich má angličtinu jako svůj druhý jazyk. Mluvená angličtina má spoustu variant, z nichž nejčastější je ta britská a americká, všeho všudy ale existuje dalších 160 různých anglických dialektů.

K tomu všemu si navíc ještě připočítejme další stovky přízvuků po celém světě. Každý neanglicky mluvící národ má svůj přízvuk. Každý stát v USA má svůj přízvuk, každý kout Velké Británie má svůj přízvuk. A půlka světa stejně když nás slyší mluvit anglicky, tak si myslí, že jsme rusáci.... Sláva Ukrajině!

Knížky v angličtině? No problem!

by @_kajina

Kvalita naší angličtiny tak nestojí na našem akcentu, neexistuje nic jako dobrý a špatný přízvuk. Jediné, na čem opravdu záleží a co můžeme zlepšovat, je výslovnost.

Je zajímavé, že fetišizace angličtiny je pro Čechy vcelku typická.Dost často na ni můžeme narazit například na TikToku, kde mnoho tvůrců mluví anglicky a pod jejich videi se objevují komentáře typu „Nauč se anglicky, nebo mluv česky".Like what?

Nikdo by kvůli svému přízvuku neměl čelit diskriminaci. Nespravedlivé zacházení s jednotlivcem na základě přízvuku nebo slovní zásoby zkrátka není okay.

Nebuďme arogantní – to, jak mluvíme, z nás nedělá lepší lidi než ostatní. Nediskriminujme ostatní podle toho, jak mluví a neurážejme se.

Oni totiž sobě občas nerozumí ani lidi, co mají angličtinu jako mateřský jazyk. Portál Preply před nedávnem vyhlásil anketu, ve které se Američanů ptal, kterému herci nebo herečce nejméně rozumí. Vyhrál Tom Hardy a na předních příčkách nechyběl ani Johnny Depp.

Takže až ti bude příště nějakej Pepík nadávat, že neumíš mluvit anglicky, nic si z toho nedělej. Českej přízvuk je úplně v pohodě.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.