Evropský rok mládeže vrcholí. V Evropském parlamentu v Bruselu se v úterý konala závěrečná konference Claim the Future připravená Českou republikou, Evropským parlamentem a Evropskou komisí. Diskutovalo se hlavně o tématech mentálního zdraví, digitalizaci a inkluzi ve vzdělávání.
Evropská unie si začala v poslední době uvědomovat, že právě mladí lidé jsou důležitými hybateli změn a zásadním faktorem při budování mírových a demokratických společností.
Brusel tak rok 2022 vyhlásil jako Evropský rok mládeže, a to s cílem zjistit, co mladé nejvíce trápí a jak zlepšit naši společnost. Smyslem Evropského roku mládeže bylo propojit aktivity mladých lidí napříč celou Evropskou unií a dát jim zkrátka šanci být slyšet.
„Mladým lidem bychom měli zajistit smysluplný dialog a zapojení při tvorbě politik. Aby se nám to povedlo, musíme zajistit porozumění mezi generacemi,“ prohlásil na úterní závěrečné konferenci ministr školství Vladimír Balaš.
Mladí lidé společně s evropskými politiky řešili po celý rok hlavně témata mentálního zdraví, inkluze a digitalizace. K tématům promluvila také šestice mladých lidí Youth Task Force, která byla do příprav a samotné realizace závěrečné konference zapojena.
Šlo o dvojice mladých lidí ze zemí takzvaného TRIA, což je země předsedající Radě EU, předešlá země, takže Francie, a následující předsednická země, kterou bude Švédsko.
„Je důležité mluvit o tom, jak lépe zpřístupnit psychologickou péči mladým a jak o tomto tématu hovořit se svým okolím, a odbourat tak jakékoli společenské stigma. Stejně tak je zajímavým tématem inkluze ve vzdělávání,“ myslí si zástupkyně České republiky v uskupení Youth Task Force Hoang Linh Phan.