O zánětu mozkových blan nebo sepsi jsi už asi někdy slyšel/a. Není to ale tak vzdálené téma, jak se může zdát. Intenzivní meningokokové onemocnění (IMO) je velmi zákeřné a často způsobuje doživotní následky, nebo dokonce smrt. I když se meningokok nevyskytuje často, ohrožuje nás všechny. Dobrá zpráva je, že mu můžeme předejít.
Meningokok je bakterie, která přenáší a způsobuje meningokokové nákazy – třeba zánět mozkových blan. Tento mikrob má několik typů a mezi ty nejčastější patří A, B, C, Y nebo W135. V Česku jsou běžné hlavně typy B a C. Jinde ve světě se pak meningokok vyskytuje také. Za nejvíce postižené se dá považovat třeba rovníkové pásmo Afriky. Více než u nás se ale objevuje i v některých západních zemích, jako jsou USA nebo Velká Británie.
Meningokok je sice známý hlavně tím, že postihuje kojence, nicméně velmi rozšířený je i mezi dospívajícími. Protože se přenáší pomocí kapének (např. kašel, kýchání, líbání), může na tebe klidně skočit někde na diskotéce, koncertě nebo v MHD. Zkrátka tam, kde se kumuluje hodně lidí. Postihuje i zcela zdravé osoby, které moc často nemocné nebývají. Přenašeči navíc mohou být úplně bez příznaků.
Bakterie způsobuje mnoho zdravotních problémů. Mezi ty lehčí patří například nevolnost nebo bolest v krku. Mohou se ale rozjet i mnohem vážnější komplikace – meningitida (zánět mozkových blan) a sepse (otrava krve). Problém je v tom, že onemocnění postupuje velmi rychle a příznaky (např. horečka, bolest hlavy, únava) jsou zaměnitelné s běžnou chřipkou nebo nachlazením. Proto je složitější správně a včas nákazu diagnostikovat. Typičtějším příznakem je pak třeba neschopnost dotknout se hlavou hrudníku nebo křeče. Při nástupu sepse se na kůži mohou objevit i krevní výronky – drobné červené tečky, které nemizí po stlačení.
V případě nákazy bohužel až 20 % pacientů umírá. U dalších 20 % z přeživších se objevují trvalé následky od poškození ledvin, sluchu nebo mentálních funkcí až po amputované končetiny.
Kvůli rychlému postupu nemoci se musí léčba pomocí antibiotik (nejčastěji penicilinu) zahájit co nejdříve. Léky jsou proto v mnoha případech podávány už v sanitce. Kdyby se onemocnění neléčilo vůbec, každý druhý pacient by zemřel.
Proti meningokoku typu B se v ČR dá očkovat látkami Bexero a Trumenba. Proti typům A, C, W135 a Y pak látkami Menveo a Nimenrix. Pojišťovna očkování plně proplácí kojencům a nově i dětem od 14 do 15 let. Pokud ses nestihl/a naočkovat ve stanoveném věku, můžeš si zažádat alespoň o příspěvek, který se liší v závislosti na konkrétní zdravotní pojišťovně.
Důležitá je i běžná prevence. Odborníci doporučují dodržovat hygienické návyky (takže sdílet s někým drink na párty je no go), pravidelně sportovat a jakékoliv podezření konzultovat s lékařem.