Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Meningokok: Proč by měl každého zajímat

O zánětu mozkových blan nebo sepsi jsi už asi někdy slyšel/a. Není to ale tak vzdálené téma, jak se může zdát. Intenzivní meningokokové onemocnění (IMO) je velmi zákeřné a často způsobuje doživotní následky, nebo dokonce smrt. I když se meningokok nevyskytuje často, ohrožuje nás všechny. Dobrá zpráva je, že mu můžeme předejít.

O co jde?

Meningokok je bakterie, která přenáší a způsobuje meningokokové nákazy – třeba zánět mozkových blan. Tento mikrob má několik typů a mezi ty nejčastější patří A, B, C, Y nebo W135. V Česku jsou běžné hlavně typy B a C. Jinde ve světě se pak meningokok vyskytuje také. Za nejvíce postižené se dá považovat třeba rovníkové pásmo Afriky. Více než u nás se ale objevuje i v některých západních zemích, jako jsou USA nebo Velká Británie.

Proč by tě to mělo zajímat?

Meningokok je sice známý hlavně tím, že postihuje kojence, nicméně velmi rozšířený je i mezi dospívajícími. Protože se přenáší pomocí kapének (např. kašel, kýchání, líbání), může na tebe klidně skočit někde na diskotéce, koncertě nebo v MHD. Zkrátka tam, kde se kumuluje hodně lidí. Postihuje i zcela zdravé osoby, které moc často nemocné nebývají. Přenašeči navíc mohou být úplně bez příznaků.

Sex je fajn, ale už jsi zažil/a ten adrenalin při testu na STD? Pt. 1

by Medici Pro Očkování

Co meningokok způsobuje?

Bakterie způsobuje mnoho zdravotních problémů. Mezi ty lehčí patří například nevolnost nebo bolest v krku. Mohou se ale rozjet i mnohem vážnější komplikace – meningitida (zánět mozkových blan) a sepse (otrava krve). Problém je v tom, že onemocnění postupuje velmi rychle a příznaky (např. horečka, bolest hlavy, únava) jsou zaměnitelné s běžnou chřipkou nebo nachlazením. Proto je složitější správně a včas nákazu diagnostikovat. Typičtějším příznakem je pak třeba neschopnost dotknout se hlavou hrudníku nebo křeče. Při nástupu sepse se na kůži mohou objevit i krevní výronky – drobné červené tečky, které nemizí po stlačení.

V případě nákazy bohužel až 20 % pacientů umírá. U dalších 20 % z přeživších se objevují trvalé následky od poškození ledvin, sluchu nebo mentálních funkcí až po amputované končetiny.

Antibiotika, vakcíny a selský rozum na scénu!

Kvůli rychlému postupu nemoci se musí léčba pomocí antibiotik (nejčastěji penicilinu) zahájit co nejdříve. Léky jsou proto v mnoha případech podávány už v sanitce. Kdyby se onemocnění neléčilo vůbec, každý druhý pacient by zemřel.

Proti meningokoku typu B se v ČR dá očkovat látkami Bexero a Trumenba. Proti typům A, C, W135 a Y pak látkami Menveo a Nimenrix. Pojišťovna očkování plně proplácí kojencům a nově i dětem od 14 do 15 let. Pokud ses nestihl/a naočkovat ve stanoveném věku, můžeš si zažádat alespoň o příspěvek, který se liší v závislosti na konkrétní zdravotní pojišťovně.

Důležitá je i běžná prevence. Odborníci doporučují dodržovat hygienické návyky (takže sdílet s někým drink na párty je no go), pravidelně sportovat a jakékoliv podezření konzultovat s lékařem.