Post-break up algoritmus je brutální a moje for you page po něm před rokem byla zaplavená depresivními věcmi a videy, které rozhodně nepomáhaly. Ale jedna z těch věcí se odlišovala a na své fyp ji mám do teď - comfort paní, co ti pomůže s rozchodem, denní rutinou i kariérou - autorka Mel Robbins.
A i pokud sis neprošel*neprošla v poslední době rozchodem, tak ti její video na TikToku, Reels nebo Youtube určitě aspoň jednou vyskočilo.
Mel Robbins je známá primárně jako autorka podcastu a spisovatelka, ale je taky častým speakerem na TedX konferencích a dříve se živila jako právnička. Asi o ní můžeme říct, že je něco jako life coach, ale ona sama tohle označení nikdy nepoužívá.
Poprvé se stala virální s jejím TedX talkem How To Stop Screwing Yourself Over, který má přes 33 milionů zhlédnutí a ve kterém Robbins mluví o samolibosti.
Její podcast The Mel Robbins Podcast běží od roku 2022 a vydala už několik knížek jako The 5 Second Rule, The High 5 Habit a naposledy vloni The Let Them Theory, což je její virální termín. Vydala ji loni v prosinci a během prvního týdne se prodalo přes 100 tisíc kopií.
„Myslím, že v prostředí tzv. thought leadershipu panuje posedlost být chytrý*chytrá. Já bych raději byla užitečná.“
Mel je zkrátka oblíbená „psycholožka“ TikToku, která mě osobně bere a baví díky jejímu tough love přístupu, ale fakt milým slovům. Z mého pohledu si na ní lidi prostě cení, že mluví jednoduchým a uklidňujícím způsobem, i když jsou to složitá témata a nepasuje se do role expertky na odborné věci.
V jejím podcastu často najdeš renomované odborníky*odbornice, které ona zpovídá stravitelným způsobem.
A moje oblíbená věc je, že každý díl podcastu začíná slovy: „Just in case no one told you yet today: I love you and..." Tohle tvrzení jí bylo několikrát vytýkáno, že přeci nemůže milovat každého, kdo ji poslouchá - ona na to reagovala tak, že je za všechny tyhle lidi zkrátka vděčná, protože díky nim má život, jaký má.
Naprosto spolehlivě zná většina internetu Mel díky její dvouslovné catch phrase - „let them“. Ta je její odpovědí téměř na všechno a vlastně dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Tuhle frázi Mel vymyslela na základě konverzace se svojí dcerou, která ji pronesla, když se hádali o micro-managování jejího bratra.
Její teorie spočítá v radikální akceptaci všech a všeho. Základní myšlenka je, že jakmile přestaneš mít potřebu řídit, co si druzí myslí, jak se chovají nebo co cítí, tvoje psychická pohoda i vztahy se začnou zlepšovat.
Kamarádi*kamarádky jdou ven bez tebe? Nech je. Rodina si stěžuje? Nech je. Někdo, kdo se ti líbí, přestane odepisovat? Nech ho*jí.
Přestaň se nervovat kvůli věcem, které nemáš pod kontrolou, a začni se soustředit na to, co ovlivnit můžeš.
„Jo, je to laciný trik — ale funguje. Takže to můžeš klidně kritizovat nebo být cynický*cynická, jak chceš, mně je to jedno.“
Poslední dobou se od odborné i laické veřejnosti množí hate a kritika jak na Mel, tak na jejího podcastového kolegu Jaye Shettyho, které lidi call-outují z různých důvodů online.
Podle mnohých psychologů*psycholožek tahle virální teorie postrádá více nuanced pohled na věc. Snadno se šíří díky své chytlavosti a jednoduchosti, ale v důsledku může nahrávat pasivním lidem, kteří se vzdávají kontroly nad svým vlastním životem a něco, co může znít zprvu jako osvobození, může být jen alibi k tomu, že člověk není schopný si vědomě řídit svůj život.
zdroje: Vox, New York Times, The Cut