Pravděpodobně už jsi někdy slyšel*a, že je větší pravděpodobnost, že se vybouráš v autě, než že by s tebou spadlo letadlo. Pokud máš ale z létání strach, tak tě to nejspíš moc neuklidní. Tahle fakta a tipy by ti měly pomoct víc.
Letadla jsou výrazně bezpečnější než auta, ale osobně mě nikdy neuklidňoval fakt, že existuje jenom minimální pravděpodobnost, že spadne - měla by být ideálně nulová, abych nebyla nervózní z každé turbulence. Jestli jsi na tom podobně, možná ti pomůže vědět, jak letání funguje a jak se vůbec letadla udrží ve vzduchu.
Vzduch kolem nás má určitou váhu a hlavně tlak. Když letadlo letí, tlak na něj působí seshora, ale i zezdola, takže stroj v podstatě podepírá. Představit si to můžeš jako sendvič nebo želé, s jehož pomocí princip létání úplně jednoduše vysvětlila Anna Paul ve videu na TikToku. Vzduch je vlastně jako želatina, která letadlo obklopuje a tím ho „drží“ na obloze.
Letadlo díky tomu prostě spadnout nemůže, ani když jsou velké turbulence. Pořád se může pokazit něco jiného, ale to, že by letadlo najednou začalo padat dolů se ti nestane, takže můžeš být v klidu.
Ledadla využívají špičkové technologie a jsou kontrolované mnohem víc, než jiné dopravní prostředky. Pravděpodobnost, že jejich přístroje selžou je minimální, naopak za 80 % všech nehod může lidský faktor.
Skoro polovina nehod se stane při vzletu nebo přistání, a to jsou pravděpodobně fáze, kterých se bojíš míň než samotného letu. Turbulence jsou pocitově víc scary, ale ve výsledku jsou mnohem míň nebezpečné.