Zeptali jsme se Žanety Sladké, jedné z koordinátorek Maratonu psaní dopisů, jaký je cíl této kampaně, jak se každoročně daří ho splnit a jak můžeš přispět i ty!
V Amnesty International začínám sedmý rok a tahle cesta se váže na můj osobní příběh. Nejdříve jsem začínala jako stážistka, s partnerkou jsme rozjížděly projekt debat o queer tématech a ještě sérii dokumentárních snímků o LGBTI+ lidech. Potom se v Amnesty uvolnila pozice v oddělení aktivismu, v současnosti jsem vedoucí kampaně Maratonu psaní dopisů.
Jsou různé challenges. V nezisku je často hodně práce, kterou všichni děláme od srdce, a tím pádem do ní často dáváme své maximum. V Amnesty navíc řešíme porušování lidských práv po celém světě, což je široký záběr, a o to víc práce máme. Někdy je to boj s větrnými mlýny, jsou to dílčí úspěchy. Navíc se od toho nejde úplně vypnout, neustále sleduji dění ve světě. Proto je hodně důležité zachovat nějaký work-life balance, aby člověk nevyhořel. Pomáhá mi třeba jóga a nastavení si hranic.
Je to lidskoprávní kampaňové a mezinárodní hnutí. Máme výzkumné týmy po celém světě, kromě lidskoprávní situace v jednotlivých zemích monitorujeme i případy konkrétních lidí, kteří se stali oběťmi bezpráví. Snažíme se vybudovat komunitu, respektive hnutí lidí, které se opravdu snaží danou situaci zlepšit a dát k tomu lidem nástroje. Třeba možnost podepsat petici anebo napsat dopis, tlačit tak na autority v dané zemi, třeba aby se nespravedlivě vězněný člověk dostal z vězení.
Řešíme porušování lidských práv, globální témata, ale i ta v České republice, třeba diskriminaci LGBTI+ lidí, sexualizované násilí a konsent v legislativě, ukrajinské uprchlíky a uprchlice, právo na protest a další. Například v reakci na protesty v Íránu jsme vydali doporučení, aby byl zřízen nezávislý vyšetřovací mechanismus OSN k porušování lidských práv v zemi.
Každoroční kampaň se pořádá už 21 let a Česko se zapojuje podvanácté. Je to největší dopisová kampaň na světě, v rámci které pomáháme nespravedlivě vězněným, stíhaným a jinak perzekuovaným lidem. Jedná se o vězně, aktivisty, novináře nebo běžné lidi, kteří jsou stíhaní jen pro to, kým jsou, například pro svou sexuální orientaci nebo barvu pleti. Snažíme se vytvořit mezinárodní tlak na představitele států, aby došlo ke změnám. Lidé po celém světě jim píší a posílají miliony dopisů, fyzicky tak zahlcují jejich kanceláře. Kampaň vrcholí 10. 12. na Den lidských práv.
Na této myšlence Amnesty vznikla, v 80. letech chodilo ze zahraničí do Československa až 30 000 dopisů ročně na podporu disidentů. Konkrétně Václav Havel zahajoval jednu z našich kampaní a sám tvrdil, že by byl jinak ve vězení ještě déle. Ve 40 % případů, na kterých pracujeme, dosáhneme pozitivní změny. V loňském roce se v Čechách konalo 900 podpisových akcí, odeslalo se 22 000 dopisů a celosvětově pět milionů. Nyní máme přihlášeno přes 1000 akcí.
Celoročně pomáháme více lidem. Máme výzkumné týmy, které v zemích monitorují konkrétní případy a s centrálou v Londýně vyhodnocují, kterým lidem a jak jsme schopni pomoct. Například některé případy není dobré medializovat, aby to nemělo negativní dopad. Základní kritérium je porušení lidských práv a fakt, že se oběti samy nedopustily žádného násilí. Těch šest si vybíráme v Čechách čistě z kapacitních důvodů, ke každému z nich totiž připravujeme velké množství materiálů třeba pro školy, videa a tak dál. Letos například velmi rezonuje případ ruské umělkyně a aktivistky, které kvůli protestu proti válce na Ukrajině hrozí 10 let vězení. Podobných lidí je teď v Rusku minimálně 15 000.
První cesta je vážně jednoduchá, sedneš si a napíšeš dopis, což zvládne každý. Kdyby neměl člověk prostředky dopis odeslat, pošle ho k nám do kanceláře a my ho na vlastní náklady pošleme. Také je možné uspořádat akci pro víc lidí, třeba na Vánoce s rodinou, v kavárně nebo ve školách, z iniciativy studentů nebo učitelů. Vytipovali jsme šest tematických filmů v rámci projektu Promítej i ty (dostupné tady), jejichž promítání je možné spojit s psaním dopisů.
Postup je následovný: Na stránkách kampaně najdeš vše. Musíš se zaregistrovat, získáš tak přístup k potřebným materiálům, které ti můžeme i poslat. Profil poslouží k oboustranné komunikaci, vidíme, kolik lidí se zapojilo. Ideální je, když nám v profilu dáš ještě vědět, kolik napíšeš dopisů, kvůli statistikám.
U každého případu jsou karty případů a vzorový dopis, který můžeš doslovně přepsat nebo přidat vlastní message. Napsat můžeš také solidární dopis, přímo do vězení.
V lednu budeme vyhodnocovat tuto kampaň, v únoru děláme happening k výročí roku války na Ukrajině a připomenutí, že už rok Rusko zabíjí nevinné civilisty a že to musí přestat. Také budeme řešit kampaň Chce to souhlas s workshopy a vytvářet příručku Právo na protest.