Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pleaser syndrome: Co to je a jak si nastavit zdravé hranice?

People pleasers jsou známí tím, že udělají vše, aby jejich okolí bylo spokojené. I přesto, že být nápomocný druhým je kladná vlastnost, můžeš snadno sklouznout k tomu, že budeš druhým vycházet vstříc na úkor sebe.

Kdo je people pleaser?

Lidé, kteří jsou tzv. people pleasers často upřednostňují potřeby svého okolí před svými vlastními. Potřebuje tvůj kamarád pomoc s projektem do školy nebo s učením na zkoušku a ty nikdy neodmítneš? Nechce se ti v pátek večer na party, ale nakonec jdeš, protože máš strach, co by si ostatní pomysleli? Možná jsi people pleaser i ty. V očích ostatních pleaseři vypadají jako ochotní, laskaví a věrní přátelé, ve skutečnosti se ale pleaseři často sebeobětují a zanedbávají sami sebe.

Důvodů, proč se tohle děje, je několik. Jedním z nich je nízké sebevědomí. Pokud pleaser dokáže udělat radost někomu druhému, má pocit, že jeho vlastní hodnota tím stoupá. Zároveň má pocit, že čím více lidí se bude v jeho přítomnosti cítit komfortně, tím spíše ho budou mít rádi.

Dalším důvodem je nejistota. Pleaseři mají strach, že je jejich okolí zavrhne, pokud se nebudou chovat dle jejich představ a očekávání. Z této nejistoty a strachu pak plyne to, že se daný člověk snaží udělat radost ostatním bez ohledu na to, zda daná věc dělá radost jemu samému.

Veškeré naše chování a vnímání ovlivňují zážitky a zkušenosti z minulosti a u pleaserů tomu není jinak. Pokud si člověk prošel náročným, traumatizujícím obdobím, může se často chovat tak, aby se zavděčil ostatním a nedával jim příležitost si vybít zlost.

Jak poznám, že jsem people pleaser?

Dle psychologů existuje poměrně velké množství znaků, které ukazují na to, že daný člověk dává přednost druhým před sebou samým. Obecně se pak shodují na následujících:

  • je pro tebe obtížné někoho odmítnout a říct ne
  • jsi zaujatý/á tím, co si o tobě budou myslet druzí
  • když už se odvážíš někoho odmítnout, cítíš se pak provinile
  • máš strach, že pokud někoho odmítneš, bude si o tobě myslet, že jsi sobec
  • souhlasíš i s věcmi, které se ti nechtějí dělat
  • chceš, aby tě ostatní měli rádi díky tomu, že jim vycházíš se vším vstříc
  • vždy se omluvíš, i když není chyba na tvé straně
  • nemáš moc volného času, protože pořád děláš něco pro druhé
  • upozaďuješ své vlastní potřeby a upřednostníš vždy potřeby druhých

Pleaseři snadno dokážou odhadnout, jak se cítí ostatní. Jsou empatičtí, starostliví a přemýšlí o druhých. Na druhou stranu mají sklony se shazovat, mohou být posedlí kontrolou nad vším a všemi.

I přesto, že tě ostatní můžou vnímat jako obětavého, hodného a ochotného kamaráda, který jim vždy pomůže, jediný efekt tvého snažení je ten, že jsou šťastní všichni kromě tebe. I to je jedním z příznaků people pleaser syndromu.

Jak se z toho ven?

Existuje několik možností, jak se people pleaser syndromu zbavit a zároveň být napomocný ostatním tak, aby to těšilo obě dvě strany.

Nastav si hranice

Nastav si limity a ty pak se svým okolím komunikuj. Jasně a zřetelně vysvětli, co jsi ochotný/á udělat a co už je na tebe příliš. Pokud máš pocit, že už je toho too much, je naprosto v pořádku říct, že je něco za hranicí tvých možností.

Small steps

Začni maličkostmi. Ze začátku můžeš zkusit odepsat „ne" tvým kamarádům, když tě pozvou ven a tobě se zrovna nechce. Napsat zprávu totiž může být jednodušší. Postupně zkus říkat „ne" i osobně. Číšníkovi v restauraci, svým kamarádům a tak dále.

Ujasni si priority

Uvědom si, jak budeš nakládat se svým volným časem. Komu chceš opravdu pomoct a kdo je pro tebe naopak přítěží? Čeho chceš dosáhnout ty sám/sama? Pokud ti něco bere příliš mnoho energie a nemůžeš se pak soustředit na své vlastní zájmy, vysvětli, proč danou věc nemůžeš pro druhého udělat.

Čas

Pokud tě někdo požádá o laskavost, řekni, že potřebuješ čas na rozmyšlenou. Když na všechno hned kývneš, věci se ti navalí a pak budeš zbytečně ve stresu. Zkus si položit tyhle otázky:

  • Kolik mi to sebere času?
  • Chci tohle opravdu dělat?
  • Mám na to opravdu čas?
  • Když na to kývnu, jak moc mě to bude stresovat?

Nezapomínej, že každý vztah, ať už partnerský, či přátelský by měl fungovat na principu give – take. Pokud budeš ostatním stále pomáhat, začnou to brát jako samozřejmost. I přesto, že tě může těšit dělat radost druhým, zkus jim občas dát prostor, aby ti to mohli vrátit.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.