Možná už se ti to taky stalo - delší dobu trávíš s kámoškama a po několika měsících se vaše menstruace začně synchronizovat. Představa, že ženy, které spolu žijí, menstruují ve stejnou dobu, je ale mýtus a podle odborné veřejnosti se jedná o náhodu.
Řada lidí v menstruační synchronizaci věří především, protože se občas stane, že se ženám menstruační cykly přiblíží, nicméně fyzická blízkost nebo feromony s tím nemají nic společného. Profesor psychologie Jeffrey Shank uvádí, že se jedná jen o „matematickou náhodu“ a přiblížení cyklů je věc statistiky, ne biologie.
Menstruační mýtus má počátky ve studii, kterou provedla Martha McClintock v roce 1971 na 135 studentkách z Wellesley College. Řada výzkumníků, kteří studii replikovali, se ale domnívá, že tu původní ovlinily metodologické a statistické chyby, navíc od té doby přišla spousta půzkumů konzistentně s opačným závěrem - menstruační synchronizace je opravdu jen mýtus, který není podložený žádnými konkrétními důkazy.
Občas se to stane, ale jak už bylo řečeno, jedná se jen o statistickou shodu. Některé cykly jsou pravidelné a jiné zase ne, a i když se liší pouze o pár dní, postupem času dochází k posunu, a tím pádem si mohou být cykly dvou lidí bližší. Je to ale pouze věc náhody, některé ženy, které společně žijí sychronizací zažijí a jiné zase vůbec.
Není v tom tak žádná magie, síla měsíce nebo feromonů, ale pokud v synchronizaci věříš, ničemu to neublíží - možná tě to naopak s tvými besties sblíží.
Zdroje: The Washington Post, Healthline, NY Times, clevelandclinic.org