Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Normalize the „dad bod“ aneb body shaming mužských celebrit

Poté, co paparazzi vyfotili Travise Kelceho a Taylor Swift na dovolené, hvězda amerického fotbalu se „musela bránit“ svou váhu ve fotkách bez trička.

Body shaming se velmi často spojuje s ženami. V poslední době mu čelily a vyjadřovaly se k němu například Florence Pugh nebo Ariana Grande. Ale bohužel je to praktika, která se týká čím dál tím více mužů, což ukázal naposledy třeba případ Travise Kelceho.

Taylor Swift a Travis Kelce na Bahamách (březen 2024) - zdroj: Page Six

Během dovolené na Bahamách vyfotili paparazzi na pláži zpěvačku Taylor Swift a jejího přítele, hráče NFL za Kansas City Chiefs, Travise Kelceho. Fotky se internetem, jak už to u těhle dvou bývá, šířily virálně, a mnozí, včetně bulvárních médií jako Daily Mail označovali Kelceho tělo za „dad bod“. V minulosti takhle média označovala i třeba Nicka Jonase.

Pokud ti tenhle termín není známý, tak se jím většinou označuje muž, který má skinny-fat postavu, není příliš hubený, ani příliš svalnatý a většinou má pivní bříško.

zdroj: Pinterest

Přestože jako profesionální sportovec má Travis lepší postavu než většina americké populace, se body shaming nevyhnul ani jemu. Zřejmě se ho tato kritika nedotkla, jelikož v podcastu New Heights, který má se svým bratrem, to komentoval slovy, že je „off-season.” V epizodě se svým bratrem také oba odhalili svou váhu a sám Travis řekl, že po sezóně vždy trošku přibere. „Jsme teď ve stejný váhový tříde… Je březen, netrénuju,” smál se s bratrem Jasonem.

Mnozí, včetně populárního instagramového profilu @mattxiv, se Travise zastali a komentovali, že nejde o běžnou praktiku, která by se měla akceptovat. Psycholožka Carly Sober k tomu pro news.com.au řekla, že mnozí lidé si připadají komfortněji, když komentují těla mužů než žen: „Existuje tu kultura vtipkování o váze mužů přímo jim do obličeje, která by nebyla akceptovatelná jinde. Často se podceňuje jak moc tohle může ubližovat mužům, a proto se body shaming u mužů jen dále prohlubuje.” 

Dle studií máme jiný přístup k body shamingu mužů a žen, kdy u žen máme často tendenci je bránit, zatímco o mužů se to bere jako legrace, a tak často na něj nereagujeme. Podle studie CALM však 48 % mužské populace bojovalo se svým mentálním zdravím kvůli své body image. A 2 z 5 cítili tlak mít takzvané perfektní tělo.

@mattxiv na svém profilu napsal, že by nikdo neměl muset „bránit” svoje tělo, což byl narativ, který po zveřejnění podcastu opět přebrala mnohá média. A zmínil také narativ perfektních těl, která nejsou dosažitelná. Poukázal třeba na případ „The Liver King”, influencera, který tvrdil, že klíčem k jeho postavě je konzumace syrového masa, ale na kterého prasklo, že používá měsíčně steroidy v hodnotě 11 000 dolarů. K „perfektní postavě” se vyjádřil i herci Rob Mcelhenney a Kumail Nanjiani, kteří prošli velkými transformacemi.

Podívejte, není to těžký. Stačí jen cvičit 6x týdně nepít alkohol, nejíst nic po 19:00, nejíst žádné carbs nebo cukr, celkově nejíst nic, co máte rádi, sehnat si osobního trenéra z Magic Mike, spát devět hodin každou noc, běhat přes tři kilometry denně, donutit studio, aby vám za tohle zaplatilo, když to budete dělat 6 až 7 měsíců. Nevím, proč to nedělají všichni. Je to super realistickej lifestyle a vhodný body image, s jakým se srovnávat. #hollywood.
- Rob Celhenney na Instagramu

S body shamingem se v poslední době setkal třeba také Robbie Williams. Britský zpěvák dostal tunu hatu pod svým postem na Instagramu, kde se chystá na koncert. „Vypadá moc hubeně, ne zdravě, tohle je moc.” „Strašný oblečení, vlasy, hubenej… vypadá staře.” „Vypadá moc vyhuble, to je smutný.” psali lidé do komentářů. Sám Williams je už přitom roky otevřený ohledně toho, že žije s body dysmorphií. „Mohl bych napsat knihu o nesnášení svého těla. Naprosto ho nenávidím. Je ošklivé si připadat tak ošklivě, mám body dysmorphii a je to reálný problém, což je smutné.” řekl zpěvák.

Herec Ryan Gosling se pod palbu kritiky dostal naopak po zveřejnění traileru na film Barbie. Přestože se komentáře na věk týkají opět častěji žen, mnohým lidem přišel moc starý na roli Kena a založili dokonce hashtag #notmyken.

Ryan Gosling v Barbie (2023) - zdroj: Warner Bros.

Pokud máš ty nebo někdo ve tvém okolí problém se svou body image, nebo se setkáváš s body shamingem, neboj se vyhledat pomoc.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.