Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Lidé na TikToku sdílí nejlepší rady, které dostali na terapii. Proč to může být problematické?

Popisuji populární trend, kde lidé sdílí životní moudra, která dostali od svých terapeutek a terapeutů. Proč ti ale většina dobrých terapeutů a terapeutek konkrétní radu nedá?

Na TikToku se už dlouhou dobu šíří trend, ve kterém lidé sdílí rady od svých terapeutů a terapeutek s vidinou, že tím pomůžou i jiným lidem.

Tady jsou pro příklad tři z nejpopulárnějších rad, co lidé na TikToku dostali na terapii. 👇

I když trend vypadá nevinně a hezky, může být problematický. Terapie totiž v první řadě ani není o tom dostávat konkrétní rady. Role terapeuta nebo terapeutky je poskytnout ti pomocnou ruku. Někteří tě mohou naučit techniky, které ti pomůžou zvládat životní situace, ale jak se rozhodneš, co dál, by mělo být vždy jen na tobě.

Proč mi můj terapeut prostě neřekne, co mám dělat?!

I když na terapii lidé chodí, aby našli odpovědi na některé otázky, dostali radu co dál nebo prostě, aby jim bylo lépe, tvůj terapeut nebo terapeutka ti konkrétní odpověď nebo řešení tvého problému ve většině případů nabídnout nemůže.

Proč?

Ani oni nejsou experti nebo expertky na všechny oblasti života. Dobří terapeuti a terapeutky se ti budou snažit pomoci lépe poznat sám*sama sebe a najít správnou odpověď v sobě, konkrétní rady by mohly být disempowering a nemusely by trefit přesně to, co potřebuješ.

Ne všichni terapeuti nebo terapeutky mají vyřešené všechny své problémy a jejich názory jsou zkreslené vlastními zkušenostmi. Jsou to taky přece jen lidi. Jejich úkolem je pomoci ti zamyslet se nad problémem, kterému čelíš, z čeho vychází a proč je pro tebe tak složitý, ne přijít s hotovým řešením.

Chtějí ti pomoci najít sebedůvěru, prohloubit tvou intuici a poznat, kdo opravdu jsi a jaké jsou tvé hodnoty, aby ses na základě toho dokázal*a rozhodnout co nejlépe sám*sama.

Jak zlepšit své mental health (nejen) v novém roce?

@magdacizek

Kde najdeš pomoc:

Terapie bohužel nemusí být dostupná pro všechny. Jedno sezení stojí v průměru kolem tisícovky. Na přijatelnější částky se dostaneš díky pojišťovně (VZP nabízí příspěvek až 5 tisíc korun), školní terapii (mrkni na stránky své školy), nebo komunitám či organizacím, které angažují začínající terapeuty a terapeutky (Meetina, Přístav)

Linky, na které se obrátit, když potřebuješ okamžitou pomoc:

Linka bezpečí (116 111) – dostupná nonstop a zdarma! (Pro děti, mládež a studující do 26ti let)

Linka první psychické pomoci (116 123) nonstop a zdarma! (Krizová pomoc pro dospělé)

Jak zlepšit své mental health (nejen) v novém roce?

@magdacizek