Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Krach dvou amerických bank za posledních 48h otřásl Amerikou. Hrozí další finanční krize?

Pro americký finanční systém je to černý týden. Během pouhých 48 hodin bankovním sektorem otřásl pád dvou velkých bank. Jak situace probíhá v Americe a ovlivní nás jejich pád i v Evropě?

O jaké banky se jedná?

Americké regulační orgány v pátek uzavřely banku Silicon Valley neboli SVB poté, co v ní došlo k tradičnímu runu na banky, při němž si vkladatelé naráz vybírali své finanční prostředky. Jedná se o druhý největší bankovní úpadek v historii USA, hned po krachu banky Washington Mutual v roce 2008. Banka byla známá pro své technologické zaměření a financování start-upů.

The Guardian

Signature Bank, regionální banka se sídlem v New Yorku, která se stala lídrem v oblasti půjček na kryptoměny, v neděli také náhle ukončila svou činnost. Stalo se tak jen dva dny poté, co zbankrotovala Silicon Valley Bank.

Bloomberg

Nejvíce znepokojující je, že tyto banky sloužily dvěma takzvaným růstovým ekonomickým odvětvím: technologickému sektoru a odvětví kryptoměn.

Proč se banka Silicon Valley Bank tak náhle zhroutila?

Stručná odpověď zní, že SVB neměla dostatek hotovosti na vyplacení vkladatelů, a tak regulátoři banku zavřeli. Delší odpověď začíná už v období pandemie, kdy SVB a mnoho dalších bank shromažďovaly více vkladů, než mohly půjčit dlužníkům.

SVB byla ústředním hráčem v inovační ekonomice. Byla páteří technologického průmyslu v Silicon Valley. Hrála důležitou roli v ekosystému začínajících podniků tím, že poskytovala specializované finanční služby, odborné znalosti v oboru, cennou síť a silnou reputaci.

Finanční gramotnost: obecný začátek a spořicí účty

@vaclav.kinsky

A co teď?

Americké regulační orgány v neděli oznámily, že ve snaze zmírnit dopady krize budou ručit za všechny vklady u obou věřitelů.

Promluvil i prezident Biden, který uklidnil národ i klienty.

Díky opatřením, která již naši regulátoři přijali, by si měl být každý Američan jistý, že jeho vklady budou k dispozici, pokud je bude potřebovat.
Pronesl Biden při svém národním projevu.
CNBC

Co se ale stane s jejich penězi?

Podle poslední výroční zprávy SVB drželi američtí klienti do konce roku 2022 nepojištěné vklady v hodnotě nejméně 151,5 miliardy dolarů. Zahraniční vklady dosáhly nejméně 13,9 miliardy USD a jsou rovněž nepojištěné.

Daňoví poplatníci neponesou žádné ztráty.
zopakoval Biden ve svém projevu

Mohl by pád SVB způsobit finanční krizi podobnou té z let 2007-2008?

Ačkoli se důsledky pádu SVB stále ještě projevují, ekonomové se vesměs shodují, že její selhání se výrazně liší od imploze finančních institucí, jako byly Bear Stearns a Lehman Brothers, která urychlila globální finanční krizi v letech 2007-2008.

Na rozdíl od institucí, jako byla Lehman Brothers, se podnikání SVB soustředilo na jeden sektor a mělo relativně málo kontaktů s jinými bankami.

I v Evropě se akciové trhy propadly, protože investoři jsou stále vyděšeni kolapsem. Ve Spojeném království finanční úřady oznámily, že umožnily prodej místní jednotky SVB největší evropské bance HSBC, aby ochránily vklady ve výši 6,7 miliardy liber. Komisař EU pro hospodářství Paolo Gentiloni novinářům řekl, že „existuje možnost nepřímé kolize, ale v tuto chvíli to nepovažujeme za konkrétní riziko."

europa.eu

Zdroje: Forbes, Cnn, BBC