Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Komentář Kuby Kohouta: Jak jsem testoval adventní kalendáře 2023

Rok co rok se vracím ke své oblíbené vánoční tradici, kdy v úzkém kruhu přátel zhodnotíme dostupné kalendáře pro tento rok, abys věděl*a, jaký si koupit.

Letos jsme naši paletu rozšířili o několik nováčků, kteří se přidali ke stálicím. Pro tento rok byl výběr následovný – Maltesers, Kinder, Čajový kalendář, Klasika, Lindt, Mila a Milka. Všechny tyto kalendáře netrpělivě čekaly s otevřenými políčky a příslibem přinést trochu sladké radosti každý den až do Štědrého dne.

Pokud pravidelně konzumuješ adventní kalendáře a moje recenze o nich, určitě víš, že nemám rád opakování. I tak se letos opět ocitáme před otázkou: Dokážou nové kalendáře překonat kvalitní stálice, které obhajují loňský úspěch?

Už v minulosti nám účastníci našich testů dokázali, že svými propracovanými prvky dokážou udělat z adventních kalendářů něco víc než jen krabičky s čísly – ať už je to první dojem, chuťová extáze, nebo ta malá euforie, kterou cítíme, když si otevíráme poslední, 24. políčko.

Kalendáře byly hodnoceny v následujících kategoriích:

 • První dojem
 • Chuť
 • Rozmanitost obsahu
 • Originalita
 • Kvalita 24. políčka

V závěru článku se dozvíš finální pořadí s výsledným počtem bodů pro každý kalendář. A jak říká klasik… „Není čas ztrácet čas, jízda plná sacharidů začíná.“

První dojem

Maltesers 6/10

Nováček Maltesers přišel s jednoduchým designem Santa Clause v kombinaci s vánočními čokoládičkami. Vsadil na klasické barvy, které jsou pro tento svátek ideální. Je to takový lepší průměr mezi všemi ostatními, nováček tak začíná se solidní šestkou.

Kinder 6/10

Z mého pohledu opět mírně infantilní balení, ostatním členům odborné poroty však přijde přední strana roztomilá, která zaujme dítě uvnitř každého z nás. No netušil jsem, že k prvnímu sporu při letošním testu dojde již tak brzy. Co však bereme u kalendářů jako důležitý prvek, je moment překvapení, ten Kinder kazí popisem obsahu na zadní straně, který nás bohužel ani tak moc nepotěší. Dáváme roztomilou šestku.

Čaje 10/10

Tento kalendář se oproti ostatním odlišuje tím, že uvnitř nenajdeme každé ráno sladkost. Místo toho nás studeným měsícem provede teplo nekončícího výběru čajů. Z celého kalendáře si můžeš postavit Betlém, navíc když ho vyndáš z pouzdra, tak se před tebou rozloží celá jeho krása, kterou si můžeš hrdě pověsit na zeď. Tady není co řešit, jasných 10.

Klasika 8/10

Klasika má naprosto stejnou grafiku jako minulý rok. Loni jsme hodnotili tuto pěknou vánoční atmosféru desítkou. Zvolit ale stejnou variantu i rok další nám nepřijde příliš šťastné, možná se s tím dalo trochu více pohrát a přijít s jinou klasickou ilustrací. Za to strháváme dva body a klasika si připisuje 8 bodů.

Lindt 6/10

Lindt je bohužel také ve stejném designu jako minulý rok. Ve vyšších cenových relaci nabízí Lindt velký výběr dalších kalendářů, bohužel to ale oproti předešlým ročníkům není nic nového. Velké mrzení. Chtělo by to prostě něco víc, 6 bodů.

Mila 4/10

Mila nám mírně připomíná Orion a KitKat z minulého roku, což bohužel pro ní není nic dobrého. Snaží se sice nalákat na pejska a srdíčko z vodítka (které podle odborníka z našich řad není schopno vytvarovat pomocí švihu do tvaru srdíčka), to ale nijak nepřebije to, že se jedná o naprostý kýč. Když jsou ty Vánoce, tak budeme hodní a dáváme 4 body.

Milka 8/10

Milka se drží svých klasických prvků, které prostě fungují. Navazují hezky na kalendáře z předešlých let a drží si svůj styl v nové variaci. Dáváme 8.

Chuť

Maltesers 8/10

Při otvírání políček se musíš dostat nejdříve přes otevření papírového políčka, pod kterým na tebe čeká ještě další obal, přes který bych se každé ráno opravdu nechtěl dostávat. Čokoládky jsou ve tvaru klasických vánočních artefaktů. Chuťově je čokoláda jedna z těch lepších, bohužel neobsahuje křupavé kuličky, které bychom očekávali. Za jejich absenci dáváme 8 bodů.

Kinder 9/10

Kinder má v kalendáři jen dva druhy čokoládových vajíček, do kterých je také obtížné se dostat. Pod dvěma políčky najdeme menší čokoládku ve tvaru tučňáka. Rozmanitost nic moc, ale tu teď nehodnotíme. Za chuť dáváme 9.

Čaje 10/10

Tady není co vyčítat. Strašně příjemná chuť. Čaje nejsou zbytečně aromatické a přírodní chuť tě po náročném probuzení pošle tou správnou cestou.

Komentář Kuby Kohouta: Jak jsem testoval adventní kalendáře

by @kubakohout_

Klasika 2/10

Klasika bohužel, jako každý rok, nemá chuťově co nabídnout. Mdlá čokoláda jako vždy bere 2 body.

Lindt 10/10

Mistři čokolády nás prostě ani letos nezklamali. O Lindt všichni dobře víme, že to prostě umí. Nic míň než 10 si nezaslouží.

Mila 6/10

Mila má ve všech políčkách pouze svojí sušenku. Žádná inovace, nic. Jako by se nepoučila z chyb kolegů z JOJO, které napáchali v prvním ročníku těchto testů. Jíst každý den ráno úplně to stejné, by mě přestalo bavit přibližně tak třetí den. Milu mám chuťově rád, ale nemusím si ji dávat 24 dní v kuse. 6 bodů.

Milka 10/10

Velké kousky čokolády v opravdu propracovaných tvarech. Mléčná náplň potěší tvoje chuťové pohárky a my Milku potěšíme 10 body za chuť.

Rozmanitost obsahu

Maltesers 6/10

Obrázky se opakují a nejsou ani tak propracované. Kuličky stále nikde. Třeba se dočkáme ve 24. Víc než 6 bodů si ale nezaslouží.

Kinder 4/10

Kinder je opravdu zklamání. Dva druhy vajíček a dvě čokolády tučňáků. To by nám jako dětem nestačilo. Ach jo, 4.

Čaje 10/10

Našli jsme snad jenom dva opakující se čaje, jinak ti tento kalendář připraví krásné překvapení skoro každý den. To je prostě desítka.

Ty nejlepší beauty adventní kalendáře

by @adelakutilova

Klasika 5/10

Tohle je prostě průměr. Nic zajímavého, jenom se střídají různé obrázky. Je to 5 bodů, ale opravdu jen tak tak.

Lindt 10/10

Lindt dává opravdu na výběr. 9 druhů tě jen tak nezklame a pochutnáš si na rozmanitém portfoliu čokolád. 9 druhů + 1 je krásných 10 bodů.

Mila 2/10

Tady prostě není nic víc než sušenka Mila. Snad ani nemusím komentovat. Slušnými slovy nedokážu vyjádřit mé zklamání. 2 body…

Milka 8/10

Opravdu kreativní tvary v podobě velkých čokoládek se Milce letos povedly. Střídá se ale stále čokoláda s mléčnou náplní, dáváme 8 bodů.

Originalita

Maltesers 6/10

Maltesers nepřineslo do letošního souboje nic extra originálního. Starý dobrý kalendář, jak ho známe. Za 6.

Kinder 7/10

Kinder kalendář se dá složit, což je zábavný prvek, kterým se můžete aspoň na chvíli zaměstnat. Nepřináší ale také nic extra inovativního. Dáváme o jeden bod více než u předešlého kandidáta. 7 bodů.

Čaje 10/10

Skvělé, super, úžasné. Opravdu dobrá práce. Nejsou to klasické sladkosti, ale i tak je čaj něco, co k Vánocům neodmyslitelně patří. Z kalendáře si můžeš postavit betlém a zároveň obsahuje visačky na vánoční dárky. Naprostá bomba, takhle by se to mělo dělat. 10!!!

Komentář Kuby Kohouta: Jak jsem testoval adventní kalendáře 2022

by @kubakohout_

Klasika 6/10

U klasiky ani žádnou originalitu očekávat nemůžeme. Dáváme nostalgických 6 bodů.

Lindt 7/10

Lindt kalendář je hezký, ale nepřináší vůbec nic nového. Nad 7 bodů jít nemůžeme.

Mila 8/10

Otvírací kalendář s omalovánkou naznačuje aspoň mírný pokus o originalitu. Není to pořád ale nic světoborného. 8 bodů.

Milka 8/10

Milka úspěšně navazuje na minulý rok. Ničeho extra nového jsme se od loňského roku nedočkali, i tak ale patří mezi ty promyšlenější kalendáře. 8.

Kvalita 24. políčka

Maltesers 7/10

Konečně jsme se v náplni dočkali kuliček. Ty za nás mohli být klidně v celém kalendáři, ale aspoň jsme se měli 24 dní (celý večer) na co těšit. 7 bodů.

Kinder 2/10

Kinder ve 24. políčku vůbec nepřekvapí malým tučňákem, kterého už jsme si vytáhnuli na začátku měsíce. Hnus, 2 body.

Čaje 10/10

Vánoční směs bylinek je skvělé zakončení tohoto propracovaného kalendáře. Nemůžeme jinak než za 10.

Klasika 2/10

No… Prostě čokoládička jako každý jiný den. 2 body.

Kosmetické adventní kalendáře: Vyplatí se ten z Douglas?

by @adelakutilova

Lindt 3/10

Tady se setkáváme s klasickým problémem kalendáře od Lindt. Už dva roky se snažím vysvětlit, že malý medvěd bez náplně prostě do políčka 24 nepatří. Předešlé dva roky jsem se s malým medvídkem zklamaně fotil. Letos mě ale toto zklamání sebralo natolik, že fotka není ani bohužel publikovatelná. Jestli s tím do příštího roku Lindt něco neudělá, nevím, jestli si nadále zaslouží místo v naší prestižní soutěži. 3 body.

Mila 2/10

Wow, tak Mila se opravdu předvedla. Do 24. políčka dala místo malé sušenky normální velikost. To snad nemyslíte vážně… 2 body, ale s hodně velkým sebezapřením.

Milka 7/10

Velký kus čokolády nás pod 24 potěšil. Není to ale ničím speciální a dočkáme se v podstatě toho stejného jako předešlé dny.

Celkové pořadí

 1. Čaje 10/10
 2. Milka 8/10
 3. Lindt 7/10
 4. Maltesers 6,5/10
 5. Kinder 6/10
 6. Klasika 5/10
 7. Mila 4/10

Zhodnocení

Letos se opravdu předvedl nováček v podobě čajového adventního kalendáře. Tomu nemáme skoro co vytknout, skvělá práce a zaslouženě si odnáší první místo. Naproti tomu nováček Mila byl naprostým propadákem. Je zde krásně vidět, že když chcete dělat adventní kalendář, je lepší se nad tím zamyslet déle než 24 sekund.

Druhé místo bere loňský vítěz Milka, který nabídl také kvalitní produkt. Lindt se kvůli křivdě s medvědem propadá na třetí příčku.

Maltesers dostávají půl bod navíc, aby nesdíleli stejné místo s Kinder, který si prostě čtvrté místo nezaslouží. Klasika uzavírá s průměrnými 5 body, a stále ji tak můžeme brát jako jistotu každých Vánoc.

Do příštího roku je tak co zlepšovat a my už se teď těšíme, co si pro nás další Vánoce přichystají.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.