Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Komentář Kuby Kohouta: Jak jsem testoval adventní kalendáře

Adventní kalendář. Tradice, kterou miluje každé dítě. Každé ráno jistota nové sladkosti přibližující ke Štědrému dni. Jaký je ale nejlepší? Který si letos musíš určitě koupit? Kterému se naopak vyhnout? Přežral jsem se s kamarády čokoládou, abys ty nemusel. Jdeme na to!

Odborný tým do TOP výběru nominoval pět adventních kalendářů z Tesca na Národce. Jmenovitě:

  • Lindt adventní kalendář
  • JOJO adventní kalendář
  • Klasický čoko kalendář za 19,90,-
  • M&M’s 3D adventní kalendář
  • Milka adventní kalendář

Záznam výběrového řízení:

Kalendáře byly hodnoceny v následujících kategoriích:

  • První dojem
  • Chuť
  • Rozmanitost obsahu
  • Originalita
  • Kvalita 24. políčka

Na konci se dozvíš finální pořadí s výsledným počtem bodů pro každý kalendář. Není čas ztrácet čas, jízda plná sacharidů začíná.

První dojem:

 

Lindt – 6/10

Kalendář od Lindt působí na první pohled poněkud kýčovitě. Hezká vánoční budova, na střeše sníh, hodně světýlek. Wow. Plusový body za roztomilý medvídky, ale první dojem pouze za 6 bodů.

JOJO – 10/10

No tak panečku? Oboustranný adventní kalendář. Kdo to kdy viděl. Roztomilá ilustrace, krásný zvířátka – když jsem si ho bral do ruky, tak mi přišlo, že mi je zase sedm. Jasnejch 10 bodů, tohle se fakt povedlo.

Klasika – 8/10

Všichni dobře víme, že v kategorii chuť tenhle kalendář strašně pohoří. Nostalgii ale nepřekoná ani chuť zkažený čokolády. Šťastnej Santa se sněhulákem a sobem si zaslouží krásnejch 8 bodů. 

M&M’s – 4/10

Jediná věc zajímavá na první pohled na tomhle kalendáři je veliký nápis – „3D ADVENT CALENDAR“. Jinak ve mně nevyvolal vůbec žádnou emoci, ale dáme mu ještě šanci v dalším testování. Prozatím 4 body.

Milka – 5/10

Milka zkusila oslovit jiným tvarem než je obdélník. Pokus dobrej, sněhuláček taky pěknej, ale na víc jak 5 bodů to prostě necejtim.

 

Chuť:

 

Lindt – 10/10

MŇAM, MŇAM, MŇAM. Adventní kalendář od švýcarských mistrů čokolády, není co dodat. Chuťově naprosto úžasný. Takovej pocit štěstí jsem nezažil už hodně dlouho. Kdyby šlo dát jedenáct, dám jedenáct. Takhle dávám aspoň deset.

JOJO – 3/10

A dost, tohle fakt ne. Po tak úžasný čokoládě jsem si musel dát tenhle gumovej hnus. Fakt fuj, je to tvrdý, nedá se to žvejkat a jsou to strašně malý gumový kostičky, který se rozsypou všude možně. Fakt hrůza, tři body jsou pro JOJO kalendář velká charita z mojí strany.

Klasika – 2/10

Ta čokoláda byla vždycky takhle hnusná? No co, dalo se to asi čekat. V dětství jsem byl holt míň náročnej. Dneska za dva body.

M&M’s – 6/10

Nic extra, pár malých bonbónků na každej den. Mám po tom strašně sladko v puse. Chuťově to není nic hroznýho a po dvou předchozích kalendářích je to jedna veliká záchrana. I tak to na víc jak 6 bodů nestačí.

Milka – 8/10

Začínáme a končíme těmi chuťově nejlepšími. Milka to prostě umí, no ještě aby ne. Jistota dobrý čokolády. Bohužel pro Milku: Pořád to není Lindt, takže pár bodíků ubíráme – 8/10.

 

Rozmanitost obsahu:

 

Lindt – 10/10

Tady není co řešit. Lindt to zase zvládl. V kalendáři tě čeká sedm různých pochutin, který si můžeš vytáhnout. Naprostá bomba! Hezky to na sebe navazuje, skvěle vyvážený chutě, a navíc nevíš, kdy tě co čeká. Každý ráno tě čeká jedno krásný překvapení plný kvalitní čokolády, co víc si přát. Bum, další desítka.

JOJO – 1/10

A DOST. Tohle fakt už není sranda. Oni narvali do všech políček ten stejnej balíček odpornejch gumovejch bonbónů a řikaj tomu adventní kalendář. Dávám bod, protože by to mohlo bejt horší, kdyby tam vůbec nic nebylo… nebo vlastně?

Klasika – 3/10

No… Tady fakt nemůžeme bejt rádi za nic jinýho než za to, že se čokoládkám mění ornament. Ale nic mě nemůže naštvat víc než Jojo. Hezký tři bodíky.

M&M’s – 5/10

Na obalu se M&M’s chlubí třemi druhy obsahu. Když ale otevřeme více políček, dozvíme se, že se nám v následujících dnech bude střídat pouze ořechová a čokoládová varianta. Na crispy si budeme muset počkat až na Štědrý den. To střídání? Můžete mi říct, kdo to vymýšlel? Nechápu, komu mohlo přijít ok, dát tři dny za sebou ořechovou variantu a další tři dny čokoládovou. Mohli jste bejt teda aspoň trochu kreativní a mírně to prostřídat, takhle bych se těch ořechů už třetího přejedl. Je to prostě průměr, 5 bodů.

Milka – 10/10

Nojo, tady někdo ví jak na to. Stejně jako u Lindt – sedm různých druhů obsahu, krásně rozdělené, člověk neví, co ho čeká, a každé malé dítě to bude určitě milovat. Stejně jako u kolegů ze Švýcarska jasných 10 bodů.

  

Originalita:

 

Lindt – 7/10

Lindt nabízí možnost spojování si čísel na kalendáři, ze kterého nakonec vyjde roztomilý medvídek. Hezký, co? Asi jo. Co se týče originality, Lindt splňuje aspoň to, že má rozdílně veliká políčka se sladkostmi. Jinak úplně víc nenabídne. Ale na 7 bodů to stačit bude.

JOJO – 7/10

JOJO mě dneska už tolik zklamalo, že tady si to zachrání aspoň originalitou v podobě oboustranného kalendáře. 7 bodů.

Klasika – 5/10

Je to smutný, ale tenhle kalendář prostě není nijak originální. Jak by asi taky mohl, když z něj všechny ostatní vychází. Proto si zaslouží hezkých průměrných 5 bodů.

M&M’s – 10/10

Hele, ale jo. 3D adventní kalendář je bomba. Představa, že ho mám vystavenej v pokoji a holky ze třídy se na něj chodí koukat. Sen každýho malýho kluka. Jasná desítka.

Milka – 6/10

Milka nabídne už zmíněný jiný tvar. Jinak tam prostě nic moc víc než jiná velikost políček není. Sorry, 6 bodů, a to jsem dost přivřel oči.

 

24. políčko:

 

Lindt – 4/10

Na to, jak si Lindt skvěle vedl všech dvacet tři předešlých políček, tak dvacetčtyřka byla opravdové zklamání. Malinkej dutej čokoládovej medvěd. Jak byl celej kalendář skvěle zvládnutej, tak tohle mě fakt zklamalo. Achjo. No, čtyři body…

JOJO – 0/10

Já nemám slov. Hrůza s velkým H. Úplně stejnej pytlík těch hnusnejch bonbónů jako 23 dní předtím. 0 bodů a fakt mě mrzí, že nejde jít do mínusu.

Klasika – 3/10

Čokoládka s ornamentem botičky. Chutnala o trochu míň hnusně než zbytek. Tak teda tři body.

 M&M’s – 6/10

Furt jsem trochu zklamanej z toho špatnýho rozházení příchutí na dny. Ve 24. políčku na vás čeká jeden velkej pytel crispy příchuti, která mi chutná ze všech M&M’s asi nejmíň. Ale furt je to aspoň trochu originální, je tam něco jinýho, takže 6 bodů.

Milka – 10/10

JOJOJO. Milka zvládla 24. políčko úplně nejlíp. Velkej plněnej sněhulák. Skvělá čokoláda. Tohle by mi rozhodně zlepšilo celej Štědrej den. Moc dobrý. 10 bodů bez jakýkoliv diskuze. Miluju to.

  

Celkové hodnocení:

1. místo – Lindt a Milka – 8/10

Ano, je to tak. Trochu trapný, ale nemůžu jinak než to první místo prostě rozdělit. Milka zvládla skvěle 24. políčko, Lindt má lepší celkový koncept kalendáře a úžasnou chuť. Jestli se budete rozhodovat mezi touto dvojkou, jednoduše: Pokud preferujete chuť, tak rozhodně Lindt. Pokud nechcete být zklamáni 24. prosince, tak Milka. Lindt má mírnou cenovou výhodu. Pořídíte ho za 200 korun, Milka stojí o stovku víc. Můžu se zapřísáhnout, že rozhodně ani s jedním nešlápnete vedle. Díky moc za tyhle dva skvělý kalendáře!

3. místo – M&M’s – 6/10

Propad dvou bodů. Za tři kila toho prostě nebylo dost. Doporučuji příště víc příchutí a líp to rozházet na dny, pak možná bude šance konkurovat prvním dvěma. Nemůžu vám tenhle kalendář s klidem na duši doporučit. A ač mám M&M’s rád, tak tohle prostě nebylo moc dobrý.

4. místo – klasika – 4/10

Starej dobrej kalendář, co každej rok dostaneš od babičky. Nostalgie. Za 19,90,- dost odpovídající kvalita, takže si vlastně nemůžu stěžovat. Čekal jsem, že bude tenhle kalendář poslední. Jojo, spletl jsem se, může bejt i hůř.

5. místo – JOJO – 2/10

Tak a dost. Tohle je veřejný vzkaz pro oddělení adventních kalendářů v JOJO. Tohle snad nemyslíte vážně, ne? Jak můžete do každého políčka nasázet stejnou náplň? Ke všemu fakt špatnejch bonbónů, co se nedaj kousat. Jsem zklamanej, strašně zklamanej. JOJO má v portfoliu tolik skvělejch bonbónů, stačilo by je dát do malejch sáčků a na 24. trochu větší balíček se speciální vánoční sladkostí.

Pokud budete chtít v JOJO na příští rok poradit, tak se ozvěte, s radostí tohohle hnusu lidstvo zbavím. Jak říkal už Ježíš Kristus, když slavil svoje první Vánoce: „Nesuď adventní kalendář podle obalu." U JOJO kalendáře to rozhodně platí, ale ve špatném slova smyslu. Obal se povedl, zbytek vůbec.

 

Čestné uznání:

Milka a Lindt opravdu potvrzují, že jsou TOP 2 kalendáře letošních Vánoc. Za celou redakci FOMO s radostí předávám čestné uznání za udržitelnost. Oba tyto kalendáře mají certifikát o podpoře malých farmářů. Není to krásný? Děkujeme!