Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Severka

Nejnovější kniha české koreanistky je stejně fascinující jako její předešlé knihy. Život v KLDR je pro nás jen těžce představitelný, ovšem díky knihám jako je tato, máme možnost poznat temný režim nejuzavřenější země světa.

Severka – Nina Špitálníková 

Nina Špitálníková je česká koreanistka, odbornice na Korejskou lidově demokratickou republiku, aktivistka za ženská práva, a také spisovatelka. Žila v Severní Koreji v letech 2008 až 2011. Je první ženou z Česka, kterou tam pustili studovat po pádu komunismu v Československu a jediná na světě, kterou tam pustili dvakrát. Její knihy se zaměřují na život v KLDR a dovolují čtenářům nahlédnout do běžného života lidí, kteří v této zemi žijí. Využívá autorčiných setkání s uprchlíky a čerpá jejich životní příběhy. V roce 2021 získala ocenění Magnesia Litera za knihu Svědectví o životě v KLDR. 

O knize: Byla vydaná v roce 2023, má 240 stran.

Hlavní téma: svoboda, strach, tvrdý režim, manipulace, režim KLDR

Obsah:

Ri Jo-čong je mladá Severokorejka, jejíž otec je vysoko postavený vlivný muž ve společnosti. Nemá se tedy zas tak špatně a popisuje nám, jaký život vlastně žije. Tvrdá práce ve škole, aby se děti naučily, co vše jim jejich vládce umožňuje. Pravidla, která se musejí dodržovat. Časté výslechy, kterým se musejí lidé podrobovat. Do knihy je přidán i příběh kamarádky Severky, kterou musela nahlásit, a ta následně skončila v pracovním táboře. Severka prožívá i to, jaké je se najednou ocitnout v Jižní Koreji, když jedinému, čemu do teď věřila, byla Severní Korea. Nedobrovolný útěk do země, kde je zcela jiný režim ji přivede k pravdě a zjistí, čeho se dopustila. 

Hodnocení:

KLDR fascinuje mnoho lidí a nejspíše většina z nás si ani nedovede představit, že to, co se tam děje, je reálné. Zlomky příběhů, které k nám přišly, jsou až k neuvěření. Díky Nině Špitálníkové máme možnost se v knihách dočíst o tamním režimu, a to rovnou od uprchlíků ze Severní Koreje. Tento příběh byl prudký. Už na prvních stránkách jsem se pozastavovala nad denní rutinou dětí, které chodí do školy. Severokorejské výslechy jsou jednou z věcí, kterou si nedokážu ani představit. Samotné uprchnutí Severky, která nevěděla, co se děje, je na knize to nejzajímavější, především díky velkému napětí. Zároveň není kniha ani moc dlouhá, ale o to víc je zajímavá. Opravdu ti doporučuji sáhnout po knihách této autorky, pokud tě zajímá život v KLDR. Můžeš si také poslechnout její rozhovory dostupné na Youtube či autorčin vlastní podcast.

Kniha měsíce: Papírový palác

@martinastrel