Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Jsem ráda, že moje matka zemřela

Novinka na trhu, která strhla lavinu skvělých recenzí se dostala i do mé knihovny a po přečtení jsem věděla, že tento měsíc bude zvolena nejlepší knihou měsíce. 

 Jsem ráda, že moje matka zemřela – Jennette McCurdy 

Jennette McCurdy existuje v podvědomí všech, kteří se koukali v dětství na Nickelodeon. Autorka je totiž známá americká herečka, která se proslavila rolí Sam v pořadu iCarly. V průběhu let se objevila v seriálech jako Kriminálka Las Vegas, Will a Grace, Zákon a pořádek a natočila několik filmů. Další z významných rolí pro její kariéru byl seriál Sam and Cat, kde hrála po boku Ariany Grande. Během let se k hraní přidal i zpěv, ale ten pro ni nebyl primární koníček, a tak s ním brzy skončila. Jennette si od útlého věku ráda psala nejen deníky, ale i repliky a náměty na seriály a filmy. Její matka jí poradila, aby se věnovala tomu, co pro ni momentálně dává největší smysl, což bylo pouze hraní, a tak psaní odložila, ale nyní se k němu vrátila. Jennette se rozhodla, že napíše vlastní memoár a možná ani netušila, jaký talent se v ní skrývá a jakou bude mít kniha úspěšnost.  

The New York Times

O knize: 

U nás kniha vyšla 18. 9. 2023 a počet stran je 296. 

Obsah: 

Jennette vypráví svůj vlastní příběh o tom, jaké to je stát se dětskou herečkou. Od šesti let chodila na konkurzy a čekala, až přijde její den a obsadí ji do něčeho velkého. Ne protože by sama chtěla, ale protože její matka měla s Jen velké úmysly. V knize popisuje vztah s matkou, kterou se celý život snažila uspokojit a přinést ji radost. Zvládnutý konkurz znamenal pro matku štěstí a dobrou náladu a pro Jen utrpení a přetvařování se. V knize píše o všech strastech, se kterými se musela potýkat. Anorexie, alkohol, lhaní, žárlivost, psychické týrání ze strany rodiče a naprostou kontrola matky nad jejím životem. Mladá autorka se rozhodla, že do knihy dá všechno, čím si prošla a nebude o ničem lhát. Brutální upřímností, kterou kniha odhalila, si zajistila příznivce po celém světě. 

Databáze knih

Hodnotím knihy Colleen Hoover

@martinastrel

Hodnocení:

Na knize mě velmi zaujala nejenom obálka, která hned upoutá, ale i nezvyklé téma. Být mladá, slavná a vyzpovídat se před celým světem o tom, jak ti hraní a sláva zničila dětství, chce pořádnou odvahu. Jennette popisuje vše bez příkras. Její kniha je bolavá a většina obsahu se věnuje psychickým nemocem, poruchám příjmu potravy, manipulacím a alkoholismu, proto by slabé povahy knihu nemusely zvládnout dobře.

Kniha je velmi čtivá i z toho důvodu, že nám dopřává pohled do zákulisí. Čteme, jak náročné je hraní a jak vyčerpávající jsou natáčecí dny, vztahy s režiséry a agenty, ale zejména vztah s matkou, nad kterým jen kroutíme hlavou a nemůžeme pochopit, jak se to všechno mohlo stát a co vlastní matka dopustí. Knihou jsem byla pohlcená a během pár dnů jsem ji měla přečtenou. Rozhodně doporučuji všem. Měla jsem obavy z toho, jak herečka zvládne psát o svém životě a jakým stylem ho podá, ale nikdy jsem nečetla něco tak otevřeného a upřímného.

Kniha měsíce: Tsunami

@martinastrel