Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu

Každý měsíc jedna kniha, která stojí za přečtení!

Příběh černošské otrokyně rozhodně není oddychovým čtením do pošmourných podzimních dní, to říkám na rovinu. Je to ale jedna z těch knížek, která na tebe udělá dojem a její obsah tebou bude rezonovat ještě dlouho.

Historický román autorky Maryse Condé, která je jednou z nejvýraznějších autorek současné frankofonní literatury, se konečně dočkal i českého překladu. Condé tak propůjčuje hlas neznámé Titubě, reálné historické postavě, zasazené do fiktivního příběhu vymyšleného autorkou.

Kniha měsíce: Bílá Voda

@_kajina

Titubu, narozenou na Barbadosu, doprovází hned dvojí celoživotní trápení: Je žena a je černoška. To není zrovna ideální kombinace, pokud žiješ v 16. století na koloniálním území obklopený/á všudypřítomným patriarchátem.

Tituba je potomek násilného činu na její matce, dětství stráví s ní a jejím milencem, kteří jsou barbadoskými otroky. Když je Titubě čtrnáct let, matka Abena i její přítel jsou popraveni. Mladé dívky se ujímá tamější lidová léčitelka Man Jaja, která Titubu zasvětí do léčitelství, světa bylin, učí ji mluvit s předky a naslouchat přírodě.

Krátce po smrti Man Jaji se Tituba provdá za jednoho z otroků ve vesnici, a to i přes varování její matky a Man Jaji, které ji navštěvují, jak sama říká, z druhého břehu. Po svatbě však ji i jejího muže kupuje přísný a puritánský Sammuel Paris, se kterým oba odplují do Ameriky.

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu

267,-

Celý život je pro Titubu utrpením, na kterém se však snaží nacházet alespoň miniaturní potěšení. Poté, co je neprávem obviněna z čarodějnictví, je Tituba uvržena do vězení a je mučena, její život je otroctvím v pravém slova smyslu. Přesto není Tituba vykreslena jako oběť, naopak je to na výsost silná, emoční a živelná postava. Nebojí se rozhodovat sama za sebe, a to především tehdy, když se rozhodne zbavit svého prvního dítěte. Nezapírá samu sebe, oslavuje svou ženskost a upřímně mluví o své sexualitě, pocitech, strachu i slastech.

Kniha měsíce: Němci

@_kajina

Mladá žena sní o tom, za co bojuje spousta žen po celém světě dodnes: o svobodě, možnosti rozhodovat sama za sebe, nemuset se neustále obhajovat, ale také najít vlastní identitu a úlohu na tomto světě.

Vrátí se Tituba na svůj milovaný Barbados, stane se někdy matkou a bude nakonec svobodná? To už prozrazovat nebudu. Kniha má okolo 200 stran, takže pokud hledáš titul, se kterým se zavrtáš do postele a za víkend ho přelouskáš, tohle by mohla být dobrá volba.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.