Dokonalý francouzský návrhář, vášnivý tanečník, smyslný malíř a nehynoucí romantik – tak zní definice Thierry Muglera. Zpráva o jeho nečekané smrti obletěla během dne celý svět. Jeho ikonické modely znají i ti, pro které móda nehraje důležitou roli. Jaký byl jeho životní příběh a jaké střípky v jeho kariéře otřásly světem?
Mugler se narodil ve Štrasburku a už jako malý kluk toužil přenést své vize na papír. Zprvu to byla vášeň pro kresbu, která ho provázela celý školní věk. Přivedla ho i do divadla, kde sledoval a maloval profesionální tanečníky, které tak obdivoval. Jeho nehynoucí nadšení pro taneční umění vyeskalovalo kolem 14. roku, kdy se sám připojil do baletního sboru.
Během studijních let ho očaroval i interiérový design, který později aplikoval do svých tematických přehlídek. Proslavil se hlavně díky modelům upozorňujícím na širší ramenní vycpávky, které pro tehdejší dobu představovaly něco neobvyklého. Ve svých pětadvaceti letech navrhoval oděvy pro pařížský butik Gudule, který mu později otevřel dveře do módního světa, a on tak dostal příležitost navrhovat ready-to-wear kolekce v metropolitních městech jako Paříž, Miláno, Londnýn a Barcelona.
V 70. letech navrhl svoji první vlastní kolekci s názvem Café de Paris, která uchvátila fashion editorku Melku Tréanton. Ta mu poté pomohla odstartovat kariéru představením kolekce v Tokiu na eventu Shiseido.
Na přelomu 80. a 90. let už bylo jeho jméno známé po celém světě a jeho nadání se přirovnávalo k návrhářům, jako je Claude Montana nebo Azzedine Alaïa. Jeho rukopis byl definován dokonale padnoucími saky, širokými ramenními vycpávkami, výstředními materiály, odvážnými střihy či ostrými siluetami.
Velmi rád používal latex v kombinaci s kovem přímo na nahá těla modelek. Představovaly pro něj ztělesnění sexuality, erotičnosti a přitažlivosti. Chtěl v ženách probudit sex appeal, podtrhnout jejich vnitřní sílu a vynést jejich sebevědomí do nebes. Extravagance a avantgarda doprovázely každou jeho módní přehlídku. Od tematických sedmdesátek přes sci-fi po obdiv africké kultury – Mugler dokázal vyzdvihnout krásu v každém prostředí.
Skrze své přehlídky chtěl společnost edukovat o diverzitě lidského těla, a proto se jeho přehlídky často spojovaly s tématem rasismu nebo stáří. Mezi modelkami se často objevovaly drag queens, pornoherečky nebo transgender ženy – měl rád odlišnost a nedržel krok s davem, naopak z něj rád vystupoval.
Miloval lidské tělo, obdivoval ženské křivky a měl slabost pro mužskou sílu. I on sám se stal sobě vlastním projektem, když se začal více věnovat kulturistice. Jeho osobním cílem bylo zbavit se své minulosti jemného a křehkého tanečníka a probudit v sobě silného válečníka, kterému se chtěl i svou vizáží podobat. Jeho vnitřní síla se zrcadlí v každém jednotlivém návrhu, který za svou kariéru probudil k životu.
Kvůli finančním potížím byl Mugler v roce 2002 nucen změnit kurz a nově se zaměřil na kouzlo vůní. Jeho první parfém s názvem Angel se stal velmi rychle nejprodávanějším parfémem na trhu. Díky decentnímu spojení jemného nádechu čokolády s vůní pralinek a kapky aromatických olejů si získal srdce žen po celém světě.
Mezi jeho nejvíce ikonické looky z 80. a 90. let patří například korzet z přední kapoty motorky navrhnutý pro klip George Michaela nebo červený kovbojský look kompletně posázený zářícími kamínky.
Nezapomenutelným lookem se stal i model, který vytvořil na míru pro Kim Kardashian k příležitosti Met Gala 2019. Její “wet look” inspirovaný malou mořskou vílou patřil k jednomu z nejlepších outfitů ročníku.
Téhož roku vynesla Cardi B vintage šaty na ocenění Grammy, jež připomínají lasturu, uvnitř které má být nádherná perla – Cardi B. Obě tyto inspirativní ženy byly pro návrháře blízkými přítelkyněmi a múzami.