Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kauza Ye explained: Nenávist vůči Židům i ukončení spolupráce ze strany velkých značek

Kanye West, který se v minulém roce nechal přejmenovat na Ye, má za sebou pořádnou dávku krušných dnů. Antisemitské tweety, kolekce White Lives Matter i ukončení spolupráce ze strany velkých značek. Pojďme se podívat na to, co se stalo.

Kauza Ye?

Kanye West patřil, a pro mnohé lidi stále patří, k nejvlivnějším osobnostem hudebního průmyslu, ve kterém byl často označován za vizionáře. A to nejen díky své tvorbě, ale i díky náboženským myšlenkám a politické angažovanosti.

V poslední době se ale nad ním začala stahovat mračna. V posledních letech se zapletl do několika kontroverzí se svou bývalou manželkou Kim Kardashian. Nejdříve přišla jeho diagnóza bipolární poruchy, poté následoval rozvod a mnoho dalších problémů.

Nedávno všechny opět šokoval tím, když se na přehlídce Yeezy objevily mikiny a trička s nápisem White Lives Matter, na což Kanye reagoval slovy: „Každý ví, že Black Lives Matter byl podvod. Teď je konec. Nemáte zač.“

Kanye byl do minulého týdne také „richest person of color in U.S. history“, ale to se změnilo, protože už není miliardářem. Proč?

Antisemitismus

Ye totiž v posledních několika týdnech na veřejnosti podpořil několik antisemitských konspiračních teorií, což ho ale vyšlo velmi draho. Jak upozorňuje BolaVIP, Kanye se po rozhovoru s moderátorem Fox News Tuckerem Carlsonem na svých sociálních sítích ostře vyjádřil, a dokonce vyhrožoval, že Židům ublíží.

Drama explained: Co se stalo s Kanye Westem?

by @klara_polankova

Rapper několikrát zopakoval, že Židé ovládají média a že „vlastní“ černochy ve Spojených státech, protože slavní Afroameričané „musí mít židovského manažera, být v židovském basketbalovém týmu nebo natáčet film pro židovskou platformu Disney.“

I'm a bit sleepy tonight but when I wake up I'm going death con 3 On JEWISH PEOPLE.
Kanye West na Twitteru

Tím, že napsal „death con 3“, zřejmě narážel na vojenský termín „defcon“. Ve Spojených státech totiž existuje pět stupňů, které označují intenzitu ohrožení národní bezpečnosti, přičemž 5 je nejnižší a 1 nejvyšší.

Westův tweet tedy naznačuje, že se buď připravoval na nějakou hrozbu ze strany Židů, nebo že se jim sám chystal způsobit nějaké násilí.

Tento tweet tak ještě víc podpořil jeho nedávné výroky proti Židům a odstartoval vlnu distancování se od jeho samotného. Mezi lidi, kteří se veřejně postavili proti antisemitismu, byla třeba i Kim Kardashian nebo její sestra Khloé, proti Kanyemu se postavila i hvězda Přátel herec David Schwimmer nebo komik Eric André.

Kanye kupuje konzervativní sociální síť Parler

by @kubakohout_

BYE

Kanyeho výroky vyvolaly velkou odezvu i u značek, se kterými spolupracoval, většina z nich od něj totiž dala ruce pryč. Namátkou třeba Balenciaga, Vogue, CAA, GAP, Skechers, Foot Locker, a dokonce i jeho nahrávací společnost Def Jam Records a G.O.O.D Music.

Největší ránou pro rappera však ale nejspíše bude ukončení spolupráce ze strany Adidasu. Sportovní gigant Adidas oznámil, že s rapperem přerušuje spolupráci, a uvedl, že Westovy „nedávné komentáře a činy jsou nepřijatelné, nenávistné a nebezpečné.“ Firma navíc dodala: „Po důkladném přezkoumání přijala společnost rozhodnutí okamžitě ukončit partnerství s Yeem, ukončit výrobu produktů se značkou Yeezy a zastavit veškeré platby Yeovi a jeho společnostem.“

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.