Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Drama explained: Co se stalo s Kanye Westem?

Kontroverzní módní přehlídka, Trump, urážky, obvinění z vraždy Virgila Abloha a šikana vlastní rodiny. Co vše se za poslední dny událo kolem celosvětově známého amerického rappera Kanyeho Westa? Tohle není Ye, jakého všichni známe.

Pařížský fashion week

V rámci pařížského fashion weeku představil rapper a návrhář Ye novou kolekci pro značku YZY. Na přehlídku pozval i svou dlouholetou přítelkyni – kontroverzní konzervativní aktivistku Candace Owens. Dle New York Times se jednalo o „chaotický zážitek“, který byl spíše o oslavě aury rappera než o oblečení na samotném mole. Ye a Owens společně využili každý kousek mediální pozornosti, jež jim byla věnovaná tím, že oblékli identická trička s nápisem „White Lives Matter“, která hrdě sdíleli na svých sociálních sítích. Tato fráze původně vznikla u extremistických bělošských skupin v reakci na hnutí Black Lives Matter a je úzce spojena s ideologií bílé rasy.

Urážky známých osobností a obvinění z vraždy Virgila Abloha

V reakci na přehlídku se vyjádřilo mnoho důležitých osobností, avšak nejvíce rezonovalo Kanyeho obvinění generálního ředitele LVMH Bernarda Arnaulta, který měl údajně zabít milovaného návrháře Off-White Virgila Abloha, který ve 41 letech bohužel zemřel na rakovinu.

SPANK MY HAND WITH THE RULER(S) I’LL GO SIT IN THE ‘PRINCIPAL(S)’ OFFICE. CAN’T WE TALK ABOUT MORE IMPORTANT THINGS? LIKE HOW LATE THE SHOW WAS, OR HOW BERNARD ARNAULT KILLED MY BEST FRIEND.
Ye v IG příspěvku

Tremaine Emory, zakladatel Denim Tears a kreativní ředitel Supreme, si vzal rapperův komentář a zmínku o Ablohovi velmi osobně a skrze vlastní příspěvek na Instagramu mu vzkázal: „Neber si Virgilovo jméno do úst.“

Emory také obhajoval redaktorku Vogue Gabriellu Karefa-Johnson, která se přehlídky sama zúčastnila a později Kanyeho trička na svém Instagramu nazvala jako „čisté násilí“.

KEEP @gabriellak_j NAME OUT YOUR MOUTH. Your not a victim your just an insecure narcissist that’s dying for validation from the fashion world [sic].
Emory v reakci na Yeho

Ye na tuto kritiku nereagoval nijak pozitivně a redaktorku urážel kvůli jejímu osobnímu stylu a fyzickému vzhledu. Dle něj nemá vkus a je „tlustá“.

This is not a fashion person You speak on Ye Ima speak on you Ask Trevor Noah. I KNOOOOOOW ANNA HAAAATES THESE BOOTS.
Ye

I modelka Gigi Hadid se vyjádřila na obranu redaktorky.

You wish u had a percentage of her intellect. You have no idea haha… If there’s actually a point to any of your s–t she might be the only person that could save u. As if the ‘honor’ of being invited to your show should keep someone from giving their opinion..?
Gigi Hadid

Ye odvětil pouhou krátkou zprávou – „Lol. You’re a bully and a joke.“

Šokující rozhovor

I přes takto pobuřující krok Ye dlouho neváhal a navázal ještě více šokujícím projevem s americkým konzervativním televizním moderátorem Tuckerem Carlsonem. Předem nahraný dvouhodinový rozhovor byl natočen v reakci na Kanyeho módní přehlídku a odvysílán byl během 6. a 7. října. V rozhovoru Ye vysvětloval, že obléknutí onoho bílého trička mělo být hlavně vtipné a zároveň mělo vystihovat jeho „dokonalost“ a spojení s Bohem.

The answer to why I wrote ‘white lives matter’ on a shirt is because they do.
Ye

Sám moderátor později upozornil diváky na pozoruhodný „zdravý rozum a racionální postoj“, kterým se Ye prezentuje.

Přestože rapper oblékl tričko s jasnou myšlenkou, uvedl v rozhovoru, že i nadále alespoň nominálně o dopadu rasistických útoků vůči lidem tmavé pleti přemýšlí.

For politicians, all Black people are worth is an approval rating. The democrats... and the Republicans feel that they don’t owe us anything.
Ye v rozhovoru s Carlsonem jako přímou kritiku Donalda Trumpa

Avšak v kontrastu s tímto tvrzením se opíral i o názor, že černá barva pleti je v dnešní době považována za vlastní formu identity, od které se černí lidé mají distancovat.

Obviňování médií

Ye nedávno obvinil samotná média ze spiknutí proti jeho kolegyni a celosvětově známé zpěvačce Lizzo. Domnívá se, že ji záměrně udržují v plnoštíhlém tvaru, aby tak podpořila „klinicky nezdravý“ životní styl. Zpěvačka Lizzo se k události nijak nevyjádřila. Motiv médií vysvětlil jako „genocidu černé rasy“.

Kanye to nemá Eazy, tak o tom vydal singl. Jaký je?

@iamvojtamarek

Obvinění Trumpova zetě

Další znepokojivou situací bylo, když Ye obvinil Trumpova zetě Jareda Kushnera z přípravy blízkovýchodních mírových smluv, aby pro sebe vydělal peníze. Pak dodal: „Myslím, že o to jim jde. Nemyslím si, že by byli schopni něco vytvořit sami od nuly. Myslím, že jediné, co je kdy zajímalo, jsou peníze.“

Antisemitismus

V rozhovoru později vyplynulo na povrch, že termínem „jim“ nemá na mysli Donalda Trumpa ani jeho rodinné příslušníky, nýbrž Židy, čímž tak veřejně propagoval jednu z nejstarších a nejnesnášenlivějších konspiračních teorií a to, že Židé tajně ovládají světové finanční systémy.

Během této doby Ye na svých sociálních sítích, přesněji prostřednictvím Instagramu a jeho nedávno obnoveného Twitteru, sdílel další antisemitské poznámky, které obě platformy mezitím odstranily. Ye nejprve zveřejnil příspěvek na Instagramu, na kterém sdílel dlouhou sérii textových snímků obrazovky mezi sebou a rapovou legendou Seanem Combsem poté, co se Sean veřejně ohradil vůči jeho propagaci sloganu „White Lives Matter“. Ye následně reagoval argumentem, že se pouze soustředil na prodej svého merche.

Ima use you as an example to show the Jewish people that told you to call me that no one can threaten or influence me.
Ye

Přestože byla většina Yeho příspěvků smazána, svými veřejnými názory pokračoval nadále na Twitteru, kde pohrozil 15 milionům Židů na světě, když uvedl „I’m a bit sleepy tonight but when I wake up I’m going death con 3 [sic] on JEWISH PEOPLE”, čímž odkázal na vojenský stav obranné připravenosti „defcon“. Ačkoli byl tento tweet smazán, některé jeho názory obviňující židovskou rasu ze zrušení kultury zůstávají stále online.

Jeho veřejně sdílené názory vyvolaly mnoho reakcí u veřejně známých osobností. Muzeum Holocaustu sídlící v LA pozvalo Kanyeho na návštěvu. Sám Musk tweetoval, že mluvil s Yem, kterému vyjádřil své obavy, což si dle něj rapper vzal k srdci.

Později se však ukázalo, že kontroverzní rozhovor plný konspiračních teorií byl pouhou sestříhanou verzí z původního rozhovoru, který byl údajně mnohem ostřejší a plný extremistických názorů jako například, že černá rasa patří mezi 12 ztracených judaistických kmenů. Tento fakt se jevil jako spojení s náboženskou extremistickou sektou, která věří, že černoši jsou ti praví Židé.

Falešné děti v domě

Nejvíce matoucí ze všeho bylo, když Ye tvrdil, že v jeho domě byly instalovány falešné děti, aby zkazily jeho vlastní děti. „Myslím jako herci, profesionální herci, umístěni do mého domu, aby sexualizovali mé děti.“ uvedl později v rozhovoru s Carlsonem.

Zveřejnění názvu školy jeho dětí

V úterý 11. října TMZ oznámilo, že Kim Kardashian zvyšuje ostrahu svých dětí ve škole, kterou všichni společně s dalšími sourozenci navštěvují poté, co její bývalý manžel opakovaně zveřejnil název soukromé školy v rámci kauzy „White Lives Matter“. Samotné zveřejnění této informace by nemělo být považováno za příliš velké riziko jako spíše fakt, že kolem školy se nyní mohou vyskytovat pochybní lidé. Této situaci nepomohl ani nedávný rapperův komentář týkající se vystřílení školy. Minulý týden Ye odpověděl na komentář od Boosie BadAzz: „Nemluv o mně, Lil Boosie, mluv se mnou. Přijď mě zmlátit nebo zastřelit. Já jsem ten, který byl šikanován celou černou celebrity komunitou. Teď je řada na mně, abych vystřílel školu já.“ Ye zároveň obvinil Kim Kardashian z loňského „únosu“ jejich dcery Chicago během jejích 4. narozenin.

We changed the look of fashion over the last 10 years. We are the streets. We are the culture. And when it comes to the culture, I am Ye, and everyone knows I am the leader.
Ye

Je Ye opravdu nacista?

Americký konceptuální umělec Ryder Ripps 13. října tweetnul snímek obrazovky společné konverzace mezi ním a zakladatelem celebritního zpravodajského webu TMZ. Dle něj byla z rozhovoru vystřižena spousta šokujících názorů, jež Ye zastává, jako i skutečnost, že se údajně považuje za nacistu. Dle umělce se TMZ tento fakt snaží zakrýt a k situaci se staví neutrálně. Ryder apeluje na zakladatele Harveyho, aby využil své moci a k rozhovoru se osobně vyjádřil, aby případně zastavil další vlnu nenávisti.

Názor veřejnosti?

Přestože je veřejně známé, že Ye trpí bipolární duševní poruchou, nic to nemění na faktu, že tato nemoc nezpůsobuje radikální antisemitistické názory. Otázkou je, do jaké míry se jedná o pouhý trolling ze strany rappera a kdy svá prohlášení myslí vážně. Lidé spekulují o skutečnosti, zda by měl mít člověk takovéto povahy bojující zároveň s duševními poruchami nárok na taková sebevyjádření.