Už měsíc rezonuje Evropskou unií kauza korupce, která se týká několika členů Evropského parlamentu a Kataru, země v Perském zálivu. O co jde, kdo čelí obvinění a jaké jsou další kroky?
Celá kauza ohledně korupce v Evropském parlamentu vypukla v pátek 9. prosince 2022, když belgická policie prohledala 16 domů, zabavila až 14,6 milionu korun a následně zatkla několik lidí, mezi nimiž byla i tehdejší místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kaili. Důvodem pro policejní zátah bylo vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého měli být někteří členové Evropského parlamentu zapleteni spolu s Katarem. Ten měl totiž ovlivňovat rozhodování bruselských politiků těsně před pořádáním katarského fotbalového mistrovství světa plného kontroverzí, a to skrze úplatky a dary.
Během razie belgické policie bylo zadrženo nejméně šest lidí, z nichž dva byli následně propuštěni. Mezi obviněnými je ale nadále přítel Kaili a asistent europoslance Francesco Giorgi, bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri a jeden bruselský lobbista. Hlavním středobodem vyšetřování je nicméně již zmíněná (nyní už bývalá) místopředsedkyně EP Eva Kaili, která byla jen den po vypuknutí kauzy zbavena svých pravomocí. Kaili přitom 21. listopadu, jen den po začátku fotbalového mistrovství světa v Kataru, vystoupila na půdě Evropského parlamentu s projevem, ve kterém vyzdvihovala reformy v zemi a poukazovala na to, jak inspirovaly arabský svět. Najevo přitom následně vyšlo, že během stavby infrastruktury a příprav na pořádání fotbalového mistrovství zemřelo v Kataru až 500 zahraničních dělníků, podle deníku The Guardian se jednalo dokonce o více než 6 tisíc obětí.
Většina obviněných je přitom propojena s druhou největší politickou frakcí v EP, Pokrokovým spojenectvím socialistů a demokratů (S&D). Eva Kaili byla z uskupení záhy vyloučena, frakce následně uvedla, že je obviněním šokována. Přitom i ta se podílela na lobbování za Katar, při hlasování se například postavila proti pozměňovacím návrhům či zmírnila text, kterým měl Evropský parlament odsoudit Katar za porušování práv zahraničních dělníků.
Evropský parlament obratem vydal prohlášení, ve kterém jakoukoliv korupci odsoudil, a nad celou kauzou vyjádřil vážné znepokojení. Proti nelegálním praktikám v EP se postavili také samotní představitelé, předsedkyně EP Roberta Metsola i šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Katar naopak jakékoliv obvinění ze snahy ovlivnit rozhodování v Bruselu popřel a vyšetřování označil za dezinformaci.
Bruselský soud rozhodl 22. prosince o tom, že Kaili, která svou vinu popírá, zůstane ve vazbě další měsíc, a zamítl veškeré žádosti jejích právníků. Policie nadále prošetřuje další do kauzy zapojené osoby, vyšetřování probíhá například i v Itálii a Maroku. Do budoucna by se nicméně nejvíce dění mělo odehrát na půdě samotného Evropského parlamentu, který by měl zvýšit své standardy a urychleně provést reformu svých pravidel, která nejsou nyní pro prevenci a následné potírání korupce dostatečná.
Zdroje: ČTK, BBC, Euronews