Pokud jsi poslední dobou koukal*a na filmy nebo seriály, je dost možné, že tě přitahovaly více záporné postavy. Ty jsou totiž podle článku Time v kurzu.
DISCLAIMER: Článek obsahuje spoilery k některým filmovým a seriálovým titulům.
Redaktorka Eliana Dockterman ve svém červencovém článku pro Time ukazuje na nový trend ve filmech a seriálech - podle jejích slov takzvaných „thirst trap villains.“ Poslední (ale určitě to jím nekončí), kdo si jako záporák získal srdce internetu, byl stoprocentně Manny Jacinto v novém Star Wars seriálu The Acolyte, který byl nedávno bohužel i přes svého hot záporáka zrušený. Ten byl většinu seriálu zamaskovaný a když odhodil svoji masku, poslal internet do overdrive (jako kdyby předtím nestačily jeho ruce), o tom všem svědčí edity na sociálních sítích jako třeba ten níže.
Scéna s Jacintovým odhalením se stala virální primárně kvůli jeho vzhledu, o čemž svědčí i mnohé tweety reagující na 5. epizodu. Jacinto ale není jediný, mnozí ho přirovnávali k Jeremymu Allenu Whiteovi, který díky svému virálnímu photoshootu pro Calvin Klein přitáhl mnohé fanoušky a fanynky k svému seriálu The Bear.
Ale White je poslední dobou spíše výjimka, internet se většinou opravdu stává posedlý primárně záporáky. Stejným způsobem poslední dobou slintali fans nad Daemonem z House of the Dragon, který má rozhodně pochybnou morálku a je vdaný za svou neteř, nebo nad sirem Cristonem Colem, který je jinak nenáviděnou postavou.
Sauron, který se objevuje v trilogii The Lord of the Rings jako ohnivé oko, je v prequelu The Rings of the Power for some reason hodně hot člověkem. A nezapomeňme na 4. řadu Stranger Things, kde se všichni zakoukali do Jamieho Campbella Bowera, který šel jako Vecna po Max. Ten si btw zahrál i mladého záporáka Grindelwalda v Harrym Potterovi. Seznam může pokračovat s Austinem Butlerem v Dune: Part Two, Tomem Hiddlestonem jako Lokim v MCU a Star Wars celkově nebylo chudé na hot záporáky - viz. Adam Driver nebo Hayden Christensen.
Proč je tohle překvapivé je hlavně fakt, že záporáci historicky ve filmech a seriálech vypadali jako záporáci, tedy odpudivě. Bylo to tak proto, aby je diváci a divačky včetně těch nejmladších od začátku neměli rádi. Proto Voldemort nemá nos nebo proto je Wicked Witch z The Wizard of Oz celá zelená.
Tato hlavní popularita se většinou objevovala pro to, aby byla hlavní hrdinka pokušená ve výběru mezi dobrým a záporným týpkem. Třeba Buffy, the Vampire Slayer nebo The Vampire Diaries, kde se obě hrdinky objevují mezi dvěma upíry, jedním dobrým a jedním ne tak dobrým.
Ale ještě větším důvodem pro vznik tohoto trendu je snaha o zvraty, kdy se někdo, kdo vypadá jako kladná postava, vybarví v tu zápornou. Geniálním případem toho je Agatha z WandaVision nebo mladý Tom Riddle v Harrym Potterovi, který odhalí, že je Lord Voldemort. Podobně funguje i obsazení Chrise Evanse jako později odhaleného vraha do populárního Knives Out.
A ve finále na tomhle trendu není nic špatného, po leading man crisis je fajn, že někdo jako Chris Evans nebo Austin Butler, kdo by před 20 lety hrál jen klaďase a romantické leads, si může zahrát možná více zábavnou záporáckou roli.
Zdroje: Time