Time blindness. Určitě už jsi o ní slyšel*a a možná si myslíš, že ji máš. Existuje ale vůbec, nebo je to jenom výmysl z TikToku?
Na sociálních médiích i u odborníků a odbornic ji často uvidíš popsanou jako potíže s vnímáním času, které někdy zachází až do extrému - člověk nemá vůbec žádný pojem o čase, nedokáže rozpoznat, kolik ho uběhlo a nezvládne si hlídat deadliny nebo schůzky, a často tak chodí všude pozdě a to všechno navzdory svému nejlepšímu úsilí.
Yes and no. Ztrácení pojmu o čase je podle některých odborníků normální a stává se to každému z nás, Michel Manos z Cleveland Clinic time blindness popisuje jako fyziologický fenomén, který čas od času zažijeme do určité míry všichni, zvlášť když se například zabereme do činnosti, která nás baví.
„Kdo se občas úplně nezabere do koníčka nebo konverzace nebo nějaké aktivity, která je tak zajímavá, že si získá všechnu naši pozornost na úkor ostatních věcí?”
O klasickou diagnózu se ale nejedná, nicméně to neznamená, že nás to nemůže ovlivňovat. Pro lidi s ADHD a jinými poruchami pozornosti může být time blindness silně omezující a mnohem více posílená než u zbytku populace. Studie z roku 2021 dokonce naznačuje, že právě vnímání času je jedním z hlavních symptomů ADHD a může ovlivňovat celkové chování.
Renae Beaumont také uvádí, že je rozdíl mezi flow stavem a časovou slepotou. Flow je víceméně pozitivní stav, kdy děláme něco, co nás baví, a jsme schopni přepnout na jinou činnosti. Time blindness na druhou stranu představuje stav, kdy se zasekneme a je pro nás těžké z něj vyjít a začít dělat něco jiného.
Existují i názory, že time blindness je úzce spojená se zhoršenou temporální percepcí neboli tím, jak náš mozek fyzicky vnímá čas. To se často pojí s neurologickými poruchami jako je Parkinsonova choroba nebo právě poruchy pozornosti, jako je ADHD.
Time blindness je pořád poměrně málo prozkoumané téma, jedná se ale o fenomén, který je very much real. Na druhou stranu to není tak jednoduché, jak to občas podávají sociální média, a jenom protože se občas do něčeho zabereš, ještě neznamená, že tvůj mozek nevnímá čas tak, jak by měl.