Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Japonsko začalo vypouštět radioaktivní vodu z elektrárny Fukušima do oceánu

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima, která byla v roce 2011 poškozena vlnou tsunami, začal vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu. Rozhodnutí kritizuje především Čína a nesouhlasí s ním ani obyvatelé Japonska, především rybáři, kteří se bojí, že lidé přestanou kupovat ryby z dané oblasti.

Japonská společnost TEPCO začala uvolňovat více než 1,3 milionu tun radioaktivní vody do Tichého oceánu. Voda pochází z jaderné elektrárny Fukušima, která byla v roce 2011 zatopena ničivou vlnou tsunami, jednalo se o nejhorší jadernou havárii od Černobylu v roce 1986.

V první fázi má být během 17 dní vypuštěno asi 7 800 tun vody obsahující radioaktivní látku tritium, uvolňování má trvat dalších 30 let. Voda je před vypuštěním do oceánu čištěna filtračními systémy, i přesto však zůstane její součástí právě tritium. Jedná se o látku, která je podle vědců škodlivá pro lidský organismus jen ve velkém množství, což by podle řady expertů ve Fukušimě hrozit nemělo.

Odlesňování amazonského pralesa je na šestiletém minimu

@eevelka

Vodu z elektrárny povede kilometrový tunel přímo do Tichého oceánu, kde se tritium zředí s mořskou vodou. Tuto metodu využívají již jinde v Japonsku i v dalších zemích. Podle pravidel by tak mělo být zředěno na jednu čtyřicetinu jeho povolené koncentrace. I přesto mají někteří vědci obavu z dlouhodobých dopadů nízkých dávek radioaktivity, která ve vodě zůstane.

S rozhodnutím o zbavení se vody z areálu elektrárny tímto způsobem souhlasila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Experti MAAE jsou na místě, aby zajistili, že vypouštění bude probíhat podle plánu a v souladu s bezpečnostními standardy agentury.
Rafael Grossi, šéf MAAE

S rozhodnutím naopak nesouhlasí Čína, jejíž ministerstvo zahraničí nesouhlasí s tím, že by o vyplavení kontaminované vody do oceánu mělo rozhodovat pouze Japonsko. Podle Pekingu jde o zásadní bezpečnostní problém, který může mít dopad na další země. Čína je zároveň největším dovozcem japonských mořských plodů a po oznámení o uvolnění radioaktivní vody tento dovoz zakázala. Tento krok může mít značný dopad na japonský průmysl, který už nyní roky neprosperuje. Provozovatel elektrárny TEPCO vývozce odškodní.

Nesouhlas vyjádřili také obyvatelé Japonska a především místní rybáři, kteří mají strach, že zákazníci ulovené ryby z této vody nebudou chtít kupovat. Proti vypouštění kontaminované vody protestovali i lidé před japonskou ambasádou v Soulu.

Zdroj: AP, Reuters, ČTK, The Washington Post

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.