Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaký environmentální dopad má plýtvání jídlem o Vánocích?

Vánoce jsou krásné období, i když trochu hektické. Je plné lásky a dobrého jídla. Environmentální dopad tohoto období ale bohužel úplně nejlepší není.

Potravinový odpad

Potravinový odpad je jídlo, které je stále vhodné ke spotřebě, ale lidé se ho vědomě zbavují. Tyto velké svátky jsou kvůli tomu velmi nebezpečné. Například v Americe se během Dne díkůvzdání vyplýtvá přes 526 kilogramů jídla.

Je potřeba přemýšlet nad svou spotřebu potravin a nad tím, jak s nimi nakládáme. Jídlo je totiž vzácný zdroj, který vyžaduje spoustu energie. Plýtvání jídlem není pouze ekologický, ale také sociální problém. Nejde jen o plýtvání jídla jako takového, ale také o plýtvání půdou, prací, energií a vodou.

Upcyklace, udržitelnost a umění: Mladí návrháři přetvořili džíny Levi's 501

by @dimitrapapadopoulu

Pokud se jídlo dostane na skládku a začne přirozeně hnít, produkuje metan, který je známý jako škodlivý skleníkový plyn silnější než oxid uhličitý.

Celých 7 % emisí skleníkových plynů způsobených člověkem by mohlo být odstraněno, pokud by se přestalo plýtvat jídlem.

Vánoční zboží na pultech už v září. Jaká je taktika obchodních řetězců?

by @_kajina

Jak tomu během Vánoc předejít?

  • Plánuj dopředu, co přesně potřebuješ, a kupuj jen to, o čem víš, že spotřebuješ. Vždy je lepší jídlo dojíst a přidělat další než ho mít tolik, že ani není možné ho spotřebovat.
  • Při přípravě jakéhokoliv jídla nebo cukroví si ulož zbytky na příští vaření. Zeleninu a odřezky masa můžeš použít například do vývarů. Nevyhazuj ani bílky, které ti zůstanou po pečení. Dají se využít mnoha způsoby!
  • Pokud máš velké množství jídla, které jsi během svátků nestihl/a spotřebovat, zvaž jeho darování. Venku je hodně lidí, kteří by to ocenili.
  • Zbytky jídla kompostuj, jelikož to pomáhá zlepšit zdraví půdy! Kompostování snižuje množství potravin, které končí na skládkách, a přispívá ke změně klimatu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.