Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaké změny přinesla šestá série Elite?

Španělský seriál Elite se vrátil s další sérií. Co se v seriálu změnilo?

WARNING: Článek obsahuje spoilery!

Elite bychom mohli nazvat jako Skins generace Z. Podobně jako v britském drama seriálu, i tady v nových sériích ubývají naše oblíbené postavy a nahrazují je postavy nové. V šesté řadě uvidíš hlavně nové tváře. Bohužel Lu, Carla a ostatní se zde už neobjeví. I přesto ale byla tahle série plná zvratů a momentů, které nás nechali beze slov i v slzách.

Šestá řada si do hledáčku vzala problémy, které neustále doprovázejí naši společnost a které mohou být pro mnohé stále tabu.

Drogy a alkohol

Jedna z věcí, která se táhne celým seriálem, jsou drogy. Podobně jako v Euphorii vidíme, co drogy dokáží udělat s lidskou psychikou, a proč je mladí často užívají. Taky jsou tu vyobrazeny počátky závislosti na alkoholu jako coping mechanismu.

Queer komunita

Queer téma je Gen Z téma, což můžeme vidět i v Elite, a o to intenzivněji právě v šesté sérii. Vidíme rozdíl v tom, jak reaguje mladší a starší generace, což je ukázáno na Ivánově otci, slavném fotbalistovi, který prozradí, že je homosexuál. Na jednu stranu obdrží velkou podporu, na druhou stranu se stane terčem zlosti, a nakonec je kvůli tomu dokonce zabit.

Dále se v seriálu objevuje transgender postava Nico. Ten se zamiluje do Ari, která na něj však má transfobní poznámky, i když ji přitahuje. Kvůli tomu se Nico cítí méněcenný a chce podstoupit další operace.

Znásilnění

Znásilnění je silné téma, které se v seriálu objevuje už v páté sérii, kdy se jeho obětí stala Isadora. Elite naráží na to, že obětem se často nevěří a spousta lidí to vidí jako „dožadování se pozornosti“. Postavy tak ukazují, jak se oběti cítí a s jakými traumaty musí dále žít.

Toxické a násilné vztahy

V šesté řadě se objevily dvě nové postavy, Sara a Raul, kteří spolu tvoří pár influencerů. Nic ale není tak růžové, jak se na sítích může zdát. Saru ze strany partnera doprovází násilí, manipulace, omezování na svobodě a neustálé stíhání. Sara ví, že je její partner násilník, není s ním šťastná, ale nedokáže ho opustit.

Teen pregnancy

V šesté sérii nechyběla ani část věnovaná teen pregnancy a následnému rozhodnutí projít potratem.

Konference o ukončení sexuálního obtěžování na školách

by @vil.a

+

Lucie Zicklerová a Elvíra Hradílková

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.