Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaká je budoucnost LGBTQ+ komunity na Slovensku?

Parlamentní volby na Slovensku jsou již za námi a jejich výsledek vyvolává strach mezi tamní LGBTQ+ komunitou. Strana Směr-sociální demokracie v čele s Robertem Ficem se totiž stala vítězem a na jejím programu je například odmítání manželství stejnopohlavních párů. Jaká je tedy budoucnost LGBTQ+ lidí na Slovensku?

Aktuální situace

Zatímco v České republice existuje institut registrovaného partnerství a v rámci rovnoprávnosti se alespoň trochu posouváme dál, na Slovensku je realita jiná. V roce 2014 totiž strana Směr–sociální demokracie, v čele s Robertem Ficem, prosadila legislativu, která definuje manželství výhradně jako svazek muže a ženy. To znamená, že v zemi neexistuje žádná právní forma manželství ani registrovaného partnerství pro stejnopohlavní páry, což zanechává tuto komunitu bez mnoha právních výhod a uznání, které manželství poskytuje. A tato strana nyní vyhrála volby.

Spekuluje se tak o tom, že Slovensko by mohlo následovat cestu Maďarska, které se stalo středem kontroverze, když přijalo řadu zákonů o omezování práv menšin, včetně LGBTQ+ komunity. Tyto kroky zkritizovala i Evropská komise a zdá se, že Slovensko půjde stejným směrem. Výherce voleb, Směr–sociální demokracie má totiž ve svém programu záměr zakázat výuku queer tématiky na školách.

Jaká je budoucnost LGBTQ+ lidí v Maďarsku?

@anettt.h

Naděje pro LGBTQ+

Směr LGBTQ+, tématiku a jakákoliv práva queer lidí označuje za „progresívní západní myšlenky“, kterým se chce vyhnout.

Hlavním zastáncem LGBTQ+ komunity na Slovensku je Progresivní Slovensko, které skončilo na druhém místě. Je ale jedinou stranou v parlamentu, která se o tuto tématiku aktivně zajímá. Představuje nicméně alespoň minimální naději pro LGBTQ+ komunitu, jelikož podporuje práva a rovnost pro všechny, včetně stejnopohlavních párů, ale také se může pochlubit genderově vyváženým zastoupením v poslaneckém klubu. Jednou z jejích významných postav, která usedne v parlamentu, je lidskoprávní aktivistka Lucia Plaváková. Lucia žije se svoji partnerkou a dítětem a již od roku 2015 se angažuje v oblasti LGBTQ+ práv.

LGBTQ+ aktivisti, které bys měl/a znát

@markysuch

Lucia Plaváková není jenom političkou, ale také vášnivou obhájkyní práv queer komunity. Již několik let poskytuje bezplatné právní poradenství lidem, kteří se potýkají s diskriminací nebo právními problémy týkajícími se jejich sexuální orientace.

Slováci se následující čtyři roky nejspíše nedočkají stejnopohlavních sňatků, registrovaných partnerství či záruky rovných práv. Přesto je ale důležité mít v parlamentu slovo strany, která bude LGBTQ+ práva nadále aktivně hájit.