Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak začít rozhovor s blízkými, kteří bojují s duševním zdravím?

Svěřit se svým blízkým není lehký úkol, a proto bychom se všichni měli snažit vytvořit co nejbezpečnější prostředí pro naše milované a ukázat, že se nám mohou svěřit s čímkoliv, co je trápí na duši. Tady je 5 kroků, které ti pomohou projít takovou situaci.

Deprese a úzkost jsou globálním problémem. Jenže mluvit o tom, co nás tíží, je náročné. Lidé se primárně obrací na své blízké a přátele, když potřebují pomoc a vyslyšet, ale ani v tomto případě to kolikrát není jednoduché.

Přestože je povědomí o duševním zdraví v posledních letech vysoké, stále tématům předchází stigma, ale i obtížné hledání pomoci i nedostatek odborníků a odbornic, kteří by se nám věnovali.

Značka Maybelline New York se rozhodla využít svůj vliv a zaměřit se na téma úzkostí a depresí. Z jejich výzkumů vyplynulo, že jeden z nejefektivnějších nástrojů pro pomoc, který opravdu může změnit život každého, je možnost přímé podpory 1:1. 

A proto přišla s kampaní BRAVE TALK, kde spojila síly s Linkou bezpečí, a tak vzdělává a přináší povědomí o tom, jak může každý z nás pomoct.

Maybelline NY a Linka bezpečí: The duo we didn’t know we needed

@adelakutilova

Jak začít rozhovor bezpečně, abys ukázal*a, že chceš pomoci

B - Buď tady pro ně - Buď přítomný*á, jen takto dokážeš opravdu vnímat pocity a chování druhých. Všímej si i maličkostí, někdy právě jen skrz ně odhalíš, že něco není tak, jak má být.

R -Rozeberte to v klidu - Vhodné prostředí a místo, kde si s člověkem budeš o takto intimních věcech povídat, by mělo být příjemné a bezpečné. Člověk se prvně musí cítit pohodlně, aby dokázal mluvit o niterních a náročných emocích. Vypni mobil a zaujmi klid. Důležité je i soukromí, abyste to byli opravdu jen vy dva.

A - Ask Away aneb Neboj se zeptat - Pokud cítíš, že jste společně vytvořili safe space, začni klást otázky. Ukaž druhému, že tě jejich situace opravdu zajímá a chceš ji společně s nimi vyřešit. Vždy postupuj opatrně, s empatií a lidskostí. Nedělej závěry a netlač, pokud cítíš, že se člověk necítí sdílet všechny své pocity. Stačí jen ukázat, že tě jejich situace opravdu zajímá.

V - Vyjádři pochopení - Někdy jediné, co druhý v nesnázích potřebuje, je vědět, že mu někdo rozumí. Dej jim najevo, že vnímáš jejich situaci a rozumíš jim.

E - Edukuj o pomoci - Pokus se člověka podpořit i v budoucích řešeních, ideálně s odborníkem nebo odbornicí. Ukaž, že řešit mentální zdraví má smysl.

Pamatuj tedy, že i obyčejný zájem může tvým kamarádům nebo kamarádkám pomoct v náročných situacích. Pokud ale nevíš, jak dál pomoci, předej tvým blízkým kontakt na cílenou pomoc, a to třeba na Linku bezpečí, kde může kdykoliv bezplatně zavolat na číslo 116 111.