Je velmi pravděpodobné, že právě teď tenhle článek čteš na telefonu. Pro mladou generaci obzvlášť jsou mobily součástí každodenního fungování. V dnešním článku bych se s tebou rád podíval na pár zajímavých čísel, co se telefonů týče, a ukázal ti, jak se změnilo používání telefonů za posledních pár desetiletí.
Mobilní telefony máme v Česku už tři dekády. Ze začátku byly opravdu jen pro bohaté – stály desítky tisíc korun, drahé byly ale i samotné hovory, a navíc jsi musel/a platit, i když volal někdo tobě. Ač byly telefony tak drahou záležitostí, bez přísunu elektrické energie vydržely jen pár desítek minut. Ceny nejdražších paušálů kopírovaly v prvních letech průměrnou mzdu (kolem 8 tisíc Kč). V roce 1996 používalo telefony něco kolem 200 tisíc lidí. Používání telefonů se u nás ve velkém rozjelo společně s novým miléniem. V roce 2002 bylo v České republice více než 7,1 milionu uživatelů mobilních telefonů. Internet se na zařízeních ale nepoužíval zdaleka tak moc, jako je tomu dnes. Velkou roli v tom hrála i cena daných služeb. Za 1 MB v roce 2002 zaplatili uživatelé až 512 korun! A jak to vypadá dnes?
V České republice dnes používá telefon 99 % obyvatel, vyplývá z dat ČSÚ. Ve věkovém rozmezí 16–24 let nemá telefon pouze 0,04 % lidí. Nejvíce jsou mezi uživateli oblíbené smartphony. Mezi lidmi ve věku od 16 do 54 let je používá 90 % uživatelů. Většinově převládají mezi uživateli až do 64 let. U uživatelů nad 64 let pak vítězí telefony bez operačního systému.
Co se týče využívání internetu v telefonu, mobilní data či Wi-Fi využívá 72 % lidí. Toto číslo ale každým rokem dost roste. V roce 2010 to byly pouze 4 %! Mezi mladými používá internet 90 % lidí, stává se tak samozřejmostí našeho každodenního života. Drtivá většina využívá kombinaci Wi-Fi a mobilních dat (83 %), 14 % se spoléhá jen na Wi-Fi a zbylé 3 % využívají výhradně mobilní data. To však ve většině případů způsobuje fakt, že nemají chytrý telefon, který by Wi-Fi podporoval.
V roce 2000 byl nejoblíbenějším telefonem Nokia 3210 a telefony používalo něco málo pod 1 miliardu lidí. Nyní po celém světě využívá telefony 7,26 miliard lidí (91,08 %). Od roku 2016 se tak celkový počet uživatelů zdvojnásobil. Za rok se prodá okolo 1,5 miliardy nových telefonů, což je něco málo přes 4 miliony telefonů denně! Průmysl s chytrými telefony navíc vytváří 14 milionů pracovních míst pro globální ekonomiku (Nepočítá se s lidmi, kteří jsou zapojeni nepřímo – doručování, oprava, prodejci…). Nejoblíbenější celosvětovou značkou telefonu je Samsung, druhé místo obsazuje Huawei a bronzovou příčku zastává Apple.
Zajímavou statistikou ohledně používání telefonů mladými uživateli je fakt, že většina dětí dostane svůj telefon ve věku 11 let. Většina dětí ve 12 letech má navíc účet na aspoň jedné sociální síti.