Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak se chovat a co (ne)dělat, pokud se ocitneš uprostřed střelby?

Ač jsou šance minimální, i my se můžeme někdy v tak krizové situaci ocitnout. Co tedy dělat a co naopak určitě ne?

Čtvrteční střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy si vyžádala 14 obětí a dalších 25 zraněných. Ač je tak násilný čin statisticky velmi výjimečný a nedá se mu nikdy stoprocentně předejít, můžeme se na něj alespoň částečně připravit, abychom věděli, co dělat a nedělat a jak se v dané situaci pro bezpečí své i svého okolí chovat.

Jak o sebe pečovat v krizové situaci?

@eevelka

Podle příručky Policie ČR je základním pravidlem utíkat, schovat se a případně bojovat.

Utíkej

Pokud tu možnost máme, je zásadní využít únikovou cestu. Své osobní věci bychom měli nechat ležet tam, kde jsou, a pokud budeme mít dostatek času, měli bychom pomoci s útěkem i ostatním. Případně je můžeme alespoň varovat, aby do určitého prostoru nevstupovali. Nasnadě je také zavolat na číslo 158 a incident oznámit, společně s naší lokací.

Schovej se

Pokud utéct nemůžeme, je důležité najít bezpečné místo, kde bychom se mohli schovat a následně zamknout a zablokovat dveře či okna. Zároveň bychom se měli schovat za pevný předmět, abychom ochránili své tělo, a vypnout vyzvánění na svém telefonu, abychom na sebe pachatele neupozornili.

Zamknout se, krýt se za stěnu, která odolá účinkům zbraně nebo je omezí, být potichu, neupozorňovat na sebe, ztišit si mobilní telefon, ale nevypínat ho, vyrozumět s ním bezpečnostní složky, že tam jsme schovaní.
Ideální postup podle mezinárodního policejního instruktora Pavla Černého

Bojuj

Pokud je náš život v bezprostředním ohrožení, neměli bychom se vzdávat bez boje. Naším cílem by mělo být, pokud možno, rychle a násilně pachatele zneškodnit, a to jakýmikoliv způsoby a předměty.

Po příjezdu bezpečnostních složek

Jakmile na místo dorazí bezpečnostní složky, měli bychom především dodržovat jejich instrukce a zůstat v klidu. Ruce bychom měli vždy mít ve viditelné pozici, aby si nás nespletli s pachatelem, a být případně nápomocní, pokud to po nás bude požadováno.

Studenti žurnalistiky: Nerozumíme nutkání médií přenášet živě záběry vyděšených lidí a publikovat vzkazy útočníka

@heyfomo.cz
V situaci promyšleného útoku na měkké cíle je realita taková, že k největším ztrátám na životech a zraněním dochází ve velmi krátké době po jeho zahájení. Proto je naprosto klíčové, aby se informace o podezřelém chování, nebo zvuku střelby v co nejkratším čase dostala k policejním složkám. Stává se, že lidé sice střelbu slyší, ale nevěnují tomu pozornost a uklidňují se například tím, že to jsou zvuky zábavné pyrotechniky atd... Namlouvají si, že se jich to netýká. Proto jsou schopni se pohybovat směrem k nebezpečí bez pudu sebezáchovy. Zkušenosti ze zahraničí. Lidé šli vstříc střelci a reálně si mysleli, že kolem nich projde, protože není důvod, aby se o ně zajímal. A to v ruce držel střelnou zbraň.
Je lepší policii zavolat zbytečně než vůbec.
Situace, o které se bavíme, je jednou z nejtěžších, které můžeme zažít. Právě proto je naprosto důležitá příprava. Základní, co mohu udělat je, že pokud se pravidelně pohybuji v zóně s velkým pohybem lidí, škola, nemocnice atd., aktivně se o tento prostor již předem zajímám. Vchody, schodiště, zadní východy…
Pokud je člověk sám v bezpečí, předpokládám mimo nebezpečnou zónu, příliš toho udělat nemůže. Může předávat informace, které se dozví, policii. Co nejlepší orientace v situaci po příjezdu policie na místo je základní předpoklad, jak co nejdříve přerušit jednání pachatele, což je v té chvíli priorita. Policie většinou místo detailně nezná a prvotní informace jsou klíčové.
V případě, že jsme na místě, kde dochází k útoku na měkké cíle, ihned se snažíme vzdalovat se od zvuku střelby, snažíme se utéct co nejdál. Je vhodné se zbavit všeho, co brání rychlému útěku. Objemná zavazadla, boty s podpatky atd. S sebou vezmu např. klíče, které mi mohou umožnit zamknout dveře místnosti, pokud nelze místo zcela opustit. Pokud potkávám další osoby, vyzývám je, aby ihned utekly. Všichni nemusí mít úplné povědomí o tom, co se děje. Pomáhám jim pouze v případě, že nejsem sám přímo ohrožen. Je potřeba zůstat ostražitý a stále vyhodnocovat situaci.
Pokud nelze utéct, schovejte se. Nejlépe do místnosti s plnými dveřmi. Pokud lze zamknout, udělejte to. Nezdržujte se v prostoru před dveřmi. Zhasněte a ztlumte si mobilní telefon. Nevydávejte žádné zvuky a s nikým nekomunikujte přes dveře ani nereagujte na žádné podněty zvenčí. Pokud už se vám jednou podaří skrýt, úkryt neopouštějte. Pomocí SMS na číslo 158 informujte policii o situaci na místě i o tom, kde se ukrýváte. Vyčkejte na policii.
Pokud nelze utéct ani se skrýt, nebo se pachatel dostal do vašeho úkrytu, je výhodnější např. v místnosti zaujmout místo u zdi vedle dveří, než ve vzdáleném rohu místnosti. Je tak možné po vstupu střelce na něho ihned zaútočit. Odblokovat mu zbraň a využít skupinového útoku vším, co máte po ruce. Křičte, buďte suroví a útočte na choulostivá místa.
Člen zásahové jednotky PČR

V případě, že se v takové situaci ocitneme, může přijít vhod i aplikace Záchranka. Na tu jsou kromě záchranných složek napojeny i krizové štáby a pomoc nám tak může být poskytnuta i v zahraničí.

Zdroje: ČTK, PČR