Ač jsou šance minimální, i my se můžeme někdy v tak krizové situaci ocitnout. Co tedy dělat a co naopak určitě ne?
Čtvrteční střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy si vyžádala 14 obětí a dalších 25 zraněných. Ač je tak násilný čin statisticky velmi výjimečný a nedá se mu nikdy stoprocentně předejít, můžeme se na něj alespoň částečně připravit, abychom věděli, co dělat a nedělat a jak se v dané situaci pro bezpečí své i svého okolí chovat.
Podle příručky Policie ČR je základním pravidlem utíkat, schovat se a případně bojovat.
Pokud tu možnost máme, je zásadní využít únikovou cestu. Své osobní věci bychom měli nechat ležet tam, kde jsou, a pokud budeme mít dostatek času, měli bychom pomoci s útěkem i ostatním. Případně je můžeme alespoň varovat, aby do určitého prostoru nevstupovali. Nasnadě je také zavolat na číslo 158 a incident oznámit, společně s naší lokací.
Pokud utéct nemůžeme, je důležité najít bezpečné místo, kde bychom se mohli schovat a následně zamknout a zablokovat dveře či okna. Zároveň bychom se měli schovat za pevný předmět, abychom ochránili své tělo, a vypnout vyzvánění na svém telefonu, abychom na sebe pachatele neupozornili.
Pokud je náš život v bezprostředním ohrožení, neměli bychom se vzdávat bez boje. Naším cílem by mělo být, pokud možno, rychle a násilně pachatele zneškodnit, a to jakýmikoliv způsoby a předměty.
Jakmile na místo dorazí bezpečnostní složky, měli bychom především dodržovat jejich instrukce a zůstat v klidu. Ruce bychom měli vždy mít ve viditelné pozici, aby si nás nespletli s pachatelem, a být případně nápomocní, pokud to po nás bude požadováno.
V případě, že se v takové situaci ocitneme, může přijít vhod i aplikace Záchranka. Na tu jsou kromě záchranných složek napojeny i krizové štáby a pomoc nám tak může být poskytnuta i v zahraničí.
Zdroje: ČTK, PČR