Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak o sebe pečovat v krizové situaci?

Abychom mohli pomáhat druhým, musíme nejdříve pečovat sami o sebe. Co nám může pomoci? A kam se obrátit, když nepomáhá nic? 👇

Čtvrteční střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je bezprecedentní situací, ve které se nejspíše nikdo z nás nikdy předtím neocitl, a tak je přirozené, že zažíváme pro nás nové emoce, nové zvládací mechanismy.

Jedná se o situaci, na kterou nikdo z nás nemohl být připraven dopředu. O to snad hlubší jsou rány a smutek, který v nás tragédie zanechala. A o to důležitější je na sebe nyní dávat pozor a pečovat o sebe, aby byly ztráty na našem fyzickém, a především pak psychickém zdraví co nejmenší.

Je naprosto v pořádku a přirozené, že se cítíme zarmoucení, šokovaní, nebo rozčilení, a to i když jsme nebyli přímo účastni události nebo se netýkala našich blízkých. Událost nás všechny hluboce zasáhla, obzvlášť nyní, v období před Vánocemi, ve kterém jsme i zranitelnější. Je důležité umožnit si tyto pocity prožít, dát jim prostor a čas, který potřebují. Pamatujme i v těchto chvílích na pravidlo kyslíkové masky - prvně je třeba ji nasadit sobě. Je v pořádku vyjádřit své emoce, ať už pláčem nebo sdílením s blízkými. Nebuďme na to sami. Také je důležité vědět, že krizové linky a pomocné služby jsou dostupné pro všechny, nejen pro ty, kteří byli účastníky událostí. Pokud máte možnost, vyjádřete také svou podporu a upřímnou soustrast těm, kteří byli touto tragédií přímo zasaženi. V Nevypusť duši věříme, že vzájemná podpora a empatie jsou pro zvládání tragických událostí klíčové.
Barbora Pšenicová, ředitelka Nevypusť duši

Jak o sebe tedy můžeme v tak krizové situaci pečovat? 👇

Safe space

Důležité je se zdržovat na místě, kde se cítíme bezpečně. Ať už se jedná o náš domov, domov našich rodičů nebo třeba místo, kde se můžeme shromáždit s kamarádstvem.

Nádech a výdech

Spousta z nás se v současné situaci potýká s úzkostnými atakami nebo zvýšeným stresem. To je naprosto přirozené, jedná se o normální reakci na nenormální situaci. Pomoci může pozastavení se, nadechnutí a vydechnutí, zpomalení myšlenek a obav. Prospěšné může být pro duši i tělo pár minut jógy nebo meditace.

Reaching out

Pokud tragédie přímo zasáhla některé z našich přátel, můžeme je kontaktovat a mluvit s nimi, ujistit se, že jsou v pořádku. Dopad má ale i na spoustu z nás, otřeseni jsme do určité míry všichni. Proto je dobré komunikovat i s naším nejbližším okolím a nebýt na náročné emoce sami.

Minimální mediální expozice

Sociální sítě jsou plné zpráv o čtvrteční tragédii, mnohé z nich jsou ale pro veřejnost irelevantní a zbytečné a mohou v nás spouštět traumatický stres. Je proto dobré své vystavení médiím omezit a zredukovat přijímané informace na minimum.

Pohyb

Může to znít banálně, ale fyzická aktivita je prospěšná díky uvolnění endorfinů. Zároveň nám dá důvod se soustředit na naše vlastní tělo a rytmus cvičení, namísto přemítání nad tragédií. Nemusí se jednat o přelomové výkony, i procházka v přírodě nebo pár minut protahování se počítá.

Spánek

Kvalitní spánek je klíčový i v běžném životě, o to spíše pak po prožití traumatické události. Pokud ale máme se spaním potíže, můžeme zkusit večer třeba číst knihu, meditovat nebo poslouchat relaxační hudbu. Důležité je také mít v pokoji při spaní co největší tmu a ticho.

Odborná pomoc

Pokud ti v současné chvíli nic nepomáhá, nestyď se a požádej o pomoc. Jedná se o přirozený krok, který ti může v mnohém pomoci. Obrátit se můžeš na odborníky i krizové linky, které byly v souvislosti se střelbou v Praze zřízeny. Třeba na tu od Policie ČR: 974 823 158.

Zdroje: Nevypusť duši, Jan Vojtko, Nepanikař