Muzeum populární kultury v americkém Seattlu oznámilo rozhodnutí stáhnout všechny zmínky ohledně J. K. Rowling, včetně jejího portrétu, z části své exhibice věnované fantasy. Můžou za to její dlouhodobé transfobní názory.
Jedna z nejúspěšnějších spisovatelek všech dob a autorka slavného Harryho Pottera, J. K. Rowling, byla kompletně odstraněna z Museum of PopCulture (MoPOP) v Seattlu, USA. To se dotklo hlavně sekce výstavy Fantasy: World of Myth and Magic, kde je část věnována kouzelnickému světu a také Science Fiction and Fantasy Hall of Fame, kde do tohoto týdne visel její portrét. V muzeu nově nikde nenajdeš napsané ani autorčino jméno.
MoPOP k tomuto rozhodnutí dospělo po publikaci kritického blog postu nazvaného She-Who-Must-Not-Be-Named. Tento článek vyšel již v květnu a byl napsaný trans zaměstnancem muzea, který Rowlingovou osočil z dlouhodobých transfobních pohledů.
Muzeum v neděli potvrdilo rozhodnutí s komentářem, že si „zakládají na empatii, spolupráci a posilnění menšin“ a chtějí „hledat příležitosti pro nedostatečně reprezentované hlasy v umění“. Rozhodli se však neodstranit žádné Harry Potter artefakty, aby neovlivnili práci jiných tvůrců podílejících se na knihách a filmech.
Rowling se pod palbou kritiky ocitla poprvé hlavně v roce 2020, kdy si dělala srandu z článku odkazujícího na „osoby, které menstruují“. V roce 2021 také sdílela článek, který zesměšňoval skotskou policii za rozpoznávání transgender pachatelů a napsala parodujíce 1984: „War is Peace. Freedom is Slavery. Ignorance is Strength. The Penised Individual Who Raped You Is a Woman.“ v něm něco naprosto nebezpečného. Více o jejích transfobních výrocích najdeš v souhrnném článku na Voxu.
Přestože se J. K. Rowling nadále podílí na tvorbě Fantastických zvířat i nového seriálového Harryho Pottera, její výroky a činy odsoudili představitelé hlavní trojice postav Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint.
Zdroj: Sky News, Daily News, Museum of Pop Culture, Vox.com