„Slay“, „yas queen“ nebo „giving“ slyšíš denně na TikToku, ale víš, odkud vlastně pochází? Mnoho výrazů, které dnes Gen Z používá naprosto běžně, má totiž kořeny v queer komunitě.
Když dnes někdo zakřičí slay! nebo ti do komentářů napíše it's giving, pravděpodobně to nemá nic společného s jejich identitou nebo sexualitou. A přesto používá jazyk, který se zrodil v queer komunitě – hlavně v té černošské a latinskoamerické, mezi drag queens, ballroom scénou a LGBTQIA+ tvůrci, kteří si z nutnosti vytvořili vlastní bezpečný prostor a způsob vyjadřování. Co dřív patřilo jen do undergroundových klubů v New Yorku, dnes rezonuje celým TikTokem.
Slovo slay původně znamená „zabít“, ale v queer kultuře dostalo úplně nový nádech: zabít to ve smyslu „zazářit“, „být ikonickej*ikonická“.
Drag queens si tím navzájem vyjadřují obdiv za outfit nebo vystoupení. Gen Z si takhle chválí cokoliv v běžném životě - od outfitů po úspěšné složení zkoušky. Nejvíc mě baví, když to použijí maskulinní hetero kluci. Sice většinou s kapkou ironie, but still... it's so diva of them.
Řekla bych, že ate a serving na sociálních sítích právě teď rezonuje nejvíce. Svým způsobem tahle slova vystřídala slay, které v mainstreamu bylo hitem minulý rok. Obě fráze také pochází z černošské a LGBTQIA+ ballroom kultury a mají podobný význam jako slay.
Ate basically znamená, že jsi něco fakt zandal*a. V komentářích můžeš vidět všemožné variace od „what comes after seven? ATE!“ po „ate and left no crumbs“.
Serving je můj osobní favorit. Můžeš servírovat jen tak, nebo můžeš servírovat ku*du. Když jsem zaznamenala, že se „serving c*nt“ začalo objevovat i mimo queer prostředí, strašně mě to pobavilo, ale bylo mi jasné, že přijdou problémky s interpretací - a přesně to se stalo. Mnozí si mysleli, že se jedná o urážku, jiné naštvalo, že servírujeme ženské genitálie a ne mužské. Sorry for being iconic I guess.
Takže pro ujasnění - serving (c*nt) NENÍ urážka, ba naopak. Když ti tohle někdo řekne, tak si můžeš být jistý*jistá, že něco děláš opravdu dobře.
Tahle fráze, často doprovázená dramatickým přikývnutím a zatleskáním, se poprvé proslavila v queer ballroom scéně.
Z úst LGBTQIA+ komunit se přenesla do mainstreamu skrz reality shows jako RuPaul’s Drag Race – a TikTok ji opět (jako u čehokoliv jiného) bleskovou rychlostí zpopularizoval i mezi lidmi, od kterých jsem nečekala, že bych tahle slova někdy mohla slyšet.
vzniklo jako způsob, jak popsat určitý vibe nebo referenci, kterou outfit, chování nebo cokoliv dalšího „dává“. Např. it’s giving 2000s Paris Hilton realness.
Z ballroomu se přes meme kulturu dostalo až do každodenního jazyka Gen Z – dnes už tak popisujeme cokoliv od prezentace seminárky po Instagram post.
Výrazů, které queer komunita vymyslela a Gen Z si je adoptovala, je samozřejmě mnohem víc.
Realness původně popisovalo schopnost queer lidí „zapadnout“ do heteronormativního světa. Tea je drb nebo pravda (spill the tea, sis!), a shade je ten nejjemnější způsob, jak někoho shodit – bez toho, aniž bys to řekl*a napřímo.
Používání queer slangu není problém – jazyk se vyvíjí a slova si běžně půjčujeme mezi komunitami. Ale je fajn si uvědomit, odkud pochází. Mnoho těchto výrazů v sobě totiž nese kus historie, boje i kreativity lidí, kteří si museli najít vlastní způsob, jak se vyjádřit ve světě, který je často nechtěl slyšet.
Takže příště, až někomu napíšeš slayyyy, vzpomeň si, že mluvíš jazykem komunity, která věděla jak servírovat k**du, ještě než to bylo mainstream.