Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak být produktivní, přestože už opravdu nemůžeš?

Období maturit, přijímaček, blížícího se zkouškového nebo jen těžkej týden ve škole? Tady máš pár tipů, co dělat, když už to všechno prostě nějak nestíháš.

Abych pravdu řekla, s tímhle sama někdy dost bojuju. Jsem přesně ten typ člověka, co si nabere strašně moc projektů, do toho se snaží zvládat školu a většinu věcí řeší neskutečně hekticky, na poslední chvíli. Takže to často odnáší můj spánkový režim nebo i psychika. Ale snažím se s tím bojovat!😄 Tady máš pár osvědčených tipů, jak se z toho bludného kruhu vymotat.

ZAČNI

Nejtěžším krokem je vůbec začít – k tomu ti pomůžou tyhle 3 body:

  • Ne mobilu – Přestaň scrollovat, vypni notifikace nebo rovnou nahoď režim letadlo. Pokud telefon nevyužiješ ve prospěch svojí produktivity (například jako time managment tool pomocí aplikace Forest, kterou moc doporučuju), tak ho nejlíp odlož někam úplně mimo dosah, ať tě nerozptyluje.  
  • Plán -–Vytvoř si plán! Ať už to-do list nebo časový harmonogram. Při tvorbě časového harmonogramu si ale dej pozor, aby sis na konkrétní úkoly dal/a ideální časové rozmezí (tím se naučíš i sebereflexi, o který ještě budu psát) a hlavně abys nezapomněl/a na pravidelný pauzy. Nepřežeň to ve snaze stihnout úplně všechno – věř mi, nepůjde to a budeš akorát cítit ještě větší bezmoc.
  • Změň prostředí – Jednou z nejdůležitějších podmínek k dobrému soustředění je zvolit si správné místo. Jestli se delší dobu učíš a už ti to nejde, zkus změnit to, kde a jak sedíš – přejdi do jiné místnosti nebo jen do jiné části pokoje, sedni si jinak – i drobná změna může pomoct. Pokud se ti podobně jako mně špatně pracuje a učí doma, zkus si jít sednout do nějaké (studijní) kavárny, kde se dá spojit příjemné s užitečným, nebo třeba do knihovny, kde tě všudypřítomné ticho opravdu donutí něco dělat. Zvol si místo s dobrou atmosférou. K získání toho správného vibu můžou pomoct i písničky – na Spotify najdeš spoustu study playlistů a je jen na tobě, jaký si vybereš.

KOREKTURA a REFLEXE

Jakmile se jednou učíš v časovém presu, musíš se o to lépe naučit sebereflexi a korektuře tématu, které se učíš – zvládnout uznat, že máš někde mezery, a rozlišit, jak moc je daná informace důležitá. Jaké části jsou podstatné a které můžu klidně vypustit? Co je pro mě nejvíce problémové? A co mi zabere nejvíce času? Odpovědi na tyhle otázky si ujasni, než se vrhneš do učení.

PODPORA

Jestli tohle zažíváš často, vytvoř si s kamarády skupinu, kde budete sdílet svoje (ne)úspěchy, vzájemně se motivovat a podporovat. Můžete si práci rozdělit, naplánovat srazy, kde se všechno společně doučíte atd. Je fajn nebýt na to všechno sám/sama.

A friendly reminder na závěr – nepřežeň to. Někdy je dobré si ujasnit priority a můžu ti už teď říct, že tvoje mental health je rozhodně důležitější než odevzdat práci do deadlinu nebo dobře napsat test. Takže hlavu vzhůru! Jestli jsi hodně zoufalá/ý, dej si chvilku pauzu, něco dobrého k jídlu nebo pití, vzpomeň si, proč to vlastně děláš, a motivace zase přijde.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.