Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: FOMO

UPGRADE your 20s!

Říká se, že dvacátá léta člověka jsou nejlepší roky našeho celého života. Něco na tom určitě bude, ale jak se v tomto období, ve víru rozkoše, euforie a nic neřešení neztratit? Tady je pár tipů ode mě, díky kterým těžím ze svých 20 let to nejlepší, co můžu!

Tip č. 1: NAJDI SI SVŮJ CÍL

Člověk, který ví co chce, má už z 80 % vyhráno. Nastavením si cíle, jak dlouhodobého, tak třeba kratkodobého, máš půlku práce za sebou. Lidé, kteří se cítí ztracení, většinou nemají žádný směr či cíl. Nic, co by je táhlo kupředu a motivovalo každý den vstát a jít za to bojovat. Mladí lidé s tímto zápasí nejvíce. V dnešním světě přehlceném informacemi, názory, pozicemi je velice těžké najít to pravé “ONO”, co by tě nadchlo natolik, aby tě to bavilo roky. Proto je fajn začít něčím úplně malým a jednoduchým jako “1x týdně půjdu na dlouhou procházku nebo si zacvičím” nebo “třikrát týdně si uvařím dobré kvalitní jídlo”. I malé cíle tě mohou hnát kupředu a po jejich splnění se mozek zaplaví hormony štěstí a bude mít chuť jít po těžších a dlouhodobějších cílech. 

Tip č. 2: BUĎ DISCIPLINOVANÝ

Na vytrvalosti a disciplíně stojí vlastně každý den i každý sen. A to jak úspěšný bude, závisí jen na tobě a tvých rozhodnutích. To neznamená, že musíš fungovat jako voják a každý den být super produktivní, ale jistá konzistence ti může opravdu pomoc. Protože pokud něco chceš, například: naučit se nový jazyk nebo se cítit super-fit, nejspíše to zabere více než týden nebo dva k dosažení tvých goals. 

Tip č. 3: PLÁNUJ SI SVŮJ DEN

S disciplínou se mi okamžitě pojí plánování. Když má můj den svůj řád a určitou posloupnost, ihned se mi lépe funguje a orientuje. Samozřejmě nic se nemá přehánět a nebudu se trestat, když nestihnu všechno nebo naopak nemám ultra produktivní den, ale hrubý náčrt mého týdne v kalendáři mi dává energii a také vidinu produktivity. Special tip: Zpříjemni si plánování zakoupením nějakého fajn diáře, barviček, lepítek, aby tě i samotný proces bavil, a ne zahlcoval.

Tip č. 4: VZDĚLÁVEJ SE 

Možná to ani nevíš, ale podvědomě se vzděláváš všude, kam jdeš, vším, co děláš či s kým se setkáváš. Samotní lidé jsou největší zdroj informací, a tak nikdy neotálej a ptej se kdykoliv je to možné, na cokoliv. Choď na akce, semináře, besedy o tom, co tě zajímá (ať už je to business, či umění nebo jen člověk se zajímavým příběhem), vždy budeš mít pocit zadostiučinění. Special tip: Google je zadarmo a většinou tam opravdu najdeš odpověď na všechno, takže googluj, co se dá a hlavně se nepřestávej zajímat!

Tip č. 5: VYBÍREJ SI LIDI VE SVÉM OKOLÍ 

Povětšinou máme každý z nás na výběr, s kým budeme trávit čas. Tu nejdražší komoditu, kterou každý máme, nechceš promrhat s lidmi, kteří tě stahují dolů nebo tě prostě a jednoduše nikam neposouvají. Pokud tě nebaví například neustálé chození do klubů a pití alkoholu, nejspíš nejsi v partě lidí, ve které bys měl být. Neboj se nastavit si hranice a říct svůj názor, nikdo jiný to za tebe neudělá a zasloužíš si mít přátele, kteří ti dají tolik času a pozornosti, jako ty dáváš jim. 

Tip č. 6: NAUČ SE ZACHÁZET S PENĚZI

S tímto je dobré začít už na střední, kdy jsi ještě v bezpečí u své rodiny, ale s vlastní brigádou se můžeš učit tzv. “budgetingu” aneb plánování rozpočtu. Tohle ti ušetří spoustu stresování na vysoké škole, ale i v dospělosti, kde se více osamostatníš. Starat se sám o sebe je velká změna a myslet na to, co si můžeš a nemůžeš dovolit, je zátěž pro každého mladého člověka. Proto začni co nejdřív. Měj přehled o svých financích, udělej si plány, možnosti a rozpočty a po čase se naučíš, jak na to. Special tip: Mohou ti pomoct aplikace, kde si udržíš grafický přehled o svých příjmech a výdajích, např. Mincovna.

Tip č. 7: INVESTUJ DO SEBE 

Nezapomeň, že na sobě bys šetřit neměl. To neznamená, že máš hned běžet a koupit si ty super boty, který teď má každý druhý. Pokud tě to má posunout dál a naučit novým věcem nebo přiblížit tvým cílům, pak máš jasno. Dopřej si to, co tě v budoucnu dostane dál. Cestování a knihy jsou za mě ta nejlepší investice, která se ti vždy vrátí.