Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Íránská horolezkyně se poté, co při závodech neměla hidžáb, vrací domů. Hrozí jí nebezpečí?

V Íránu probíhají protesty kvůli smrti 22leté Mahsi Amini, která zemřela v září po zatčení mravnostní policií za to, že údajně nenosila správně hidžáb. Do protestů se nepřímo zapojila i íránská horolezkyně Elnaz Rekabi, která na sobě při mezinárodním závodě neměla šátek. Nyní se vrací zpět domů, což vyvolává obavy o její bezpečnost.

Horolezkyně, která porušila ultrakonzervativní kodex oblékání rodného Íránu tím, že na mezinárodní soutěži soutěžila bez hidžábu, odjela domů v úterý. V Íránu momentálně probíhají protesty proti stejnému kodexu oblékání, což vyvolalo obavy o její bezpečnost, píše Washington Post.

Podle íránské ambasády v Soulu dorazila třiatřicetiletá Elnaz Rekabi a další členové jejího týmu do Íránu v úterý brzy ráno. Na posledním asijském mistrovství Mezinárodní federace sportovního lezení (IFSC), kde závodila část závodu bez pokrývky hlavy, se atletka umístila na čtvrtém místě ve finále kombinace boulder and lead. Hidžáb je povinný i pro sportovkyně, které reprezentují Írán v zahraničí.

Íránská školačka byla ubita k smrti za to, že odmítla zpívat prorežimní hymnu

by @kubakohout_

Když se Rekabi vrátila do Íránu, několik mezinárodních organizací vyjádřilo znepokojení nad jejím bezpečím. V úterý sdílela Rekabi prohlášení na Instagramu, kterým chtěla zmírnit jejich obavy.

Já, Elnaz Rekabi, s více než 20 lety zkušeností v národním íránském týmu horolezců, se omlouvám za obavy, které jsem vyvolala. Musím oznámit, že kvůli nevhodnému načasování byl můj outfit nechtěně problematický.
Elnaz Rekabi na svém Instagramu

Ubita kvůli hidžábu. Íránem zmítají protesty kvůli smrti Mahsi Amini

by @yanhoechka

Poté, co Mahsa Amini (†22) zemřela, když byla uvězněna za neuposlechnutí národního kodexu oblékání, mnoho mladých žen v íránských městech přestalo na protest nosit hidžáby. Volba Elnaz Rekabi závodit bez něj během části turnaje v Jižní Koreji byla obecně považována za projev podpory a za formu protestu.

Žádná jiná íránská atletka nic takového nikdy neudělala. Mělo to symbolický, politický význam.
Pardis Minuchehr, California State University Long Beach

Podle organizací na ochranu lidských práv od začátku protestů v září zemřelo mnoho lidí a bylo zadrženo nejméně 92 členů občanské společnosti, včetně novinářů, aktivistů a právníků.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.