Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Íránská školačka byla ubita k smrti za to, že odmítla zpívat prorežimní hymnu

Íránem poslední dobou otřásají protesty kvůli smrti 22leté Íránky Mahsi Amini. Nové protesty a velké pobouření ve společnosti nyní vyvolala smrt teprve 16leté Asry Panahi po napadení školaček na střední škole v Ardabilu.

Podle Koordinační rady íránských učitelských obchodních sdružení zemřela 16letá Asra Panahi poté, co bezpečnostní síly 13. října provedly razii na střední dívčí škole Shahed v Ardabilu a požadovaly, aby skupina dívek zazpívala hymnu, která velebí íránského nejvyššího vůdce Ayatollaha Ali Khameneiho, píše The Guardian.

Když odmítly zazpívat píseň, bezpečnostní síly žačky napadly. Při čtvrtečním incidentu bylo hospitalizováno několik dívek ze střední školy Shahed Girls v Ardabilu, včetně Asry Panahi (16), která později svým zraněním podlehla.

Íránští představitelé popírají, že by za to byly odpovědné bezpečnostní síly. Poté, co její smrt vyvolala pobouření a řadu protestů po celé zemi, se na státních televizních kanálech objevil muž identifikovaný jako její strýc, který tvrdí, že zemřela na vrozenou srdeční vadu.

Protestní hnutí vyvolala smrt 22leté Mahsi Amini, která zemřela v září po zatčení mravnostní policií za to, že údajně nenosila správně hidžáb. Íránský režim tato tvrzení popírá. Íránské úřady v reakci na minulý týden zahájily sérii razií na školy po celé zemi.

Ubita kvůli hidžábu. Íránem zmítají protesty kvůli smrti Mahsi Amini

by @yanhoechka

V prohlášení zveřejněném v neděli íránský odborový svaz učitelů odsoudil „brutální a nelidské“ razie a vyzval k rezignaci ministra školství Yousefa Núrího.

Podle nejnovější zprávy íránské skupiny pro lidská práva bylo při celonárodních protestech k 17. říjnu zabito 215 lidí, včetně 27 dětí.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.