Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Írán se s Afghánistánem pře kvůli vodě

S rapidně oteplující se planetou, frekventovanějšími problémy se suchem a následnými požáry se dá očekávat, že voda bude zásadní – a nedostatkovou – komoditou, která ve světě podnítí nejeden konflikt.

V posledních dnech se objevují četné zprávy o zvýšeném napětí na íránsko-afghánské hranici, kde došlo k intenzivní střelbě mezi strážníky obou zemí. Tři z nich zemřeli a i přesto, že obě strany vyzvaly ke klidu zbraní, zůstává situace i nadále napjatá.

Důvod střelby není zcela jasný, původem zhoršujících se íránsko-afghánských vztahů je ale voda, konkrétně řeka Hilmand. Ta pramení v pohoří Hindu Kush poblíž Kábulu, hlavního města Afghánistánu, protéká zemí a na jihozápadě pak vtéká do Íránu. Důležitá je pro obě země z mnoha důvodů, především kvůli zemědělství a pitné vodě, které je v regionu nedostatek. Pro Írán je navíc klíčová kvůli extrémnímu suchu, které zemi v posledních 30 letech sužuje. To se ještě zhoršilo v poslední dekádě a podle dostupných informací čelí určité úrovni sucha až 97 procent země.

Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily poté, co Írán obvinil Afghánistán ze zadržování toku řeky Hilmand na svém území, a to především skrze stavbu masivních přehrad. Do Íránu se tak nedostává dostatek vody a sucho v zemi se ještě více zhoršuje. Íránský prezident Ebráhím Raísí proto vyzval Afghánistán, aby dodržoval právo Íránu na vodu z řeky, které bylo stanoveno v dohodě z roku 1973. Podle té musí Afghánistán dodat do Íránu až 820 milionů kubických metrů vody ročně, což se v posledních letech podle Raísího neděje.

We will not allow the rights of our people to be violated.
Úřadující íránský prezident Ebráhím Raísí

Afghánistán obvinění Íránu odmítl a nedostatek vody v zemi přičetl suchu, které trápí celý region. Vyzval navíc Teherán, aby bylo napětí vyřešeno diplomaticky a v souladu s existující smlouvou. Země se přitom snaží mít se sousedním Íránem přátelské vztahy, jelikož se od srpna 2021 nachází v podstatě v diplomatické izolaci - vládu v zemi tehdy převzal Tálibán, který zásadně porušuje základní lidská práva a čelí rozsáhlé mezinárodní kritice.

Ženy v Afghánistánu musí odteď na veřejnosti nosit burky, rozhodl Tálibán

@eevelka

Podle odborníků je pravděpodobné, že v budoucnu budou rozepře kvůli vodě čím dál častější. S rapidně se oteplující planetou, frekventovanějšími problémy se suchem a následnými požáry se dá očekávat, že voda bude zásadní – a nedostatkovou - komoditou.

Zdroje: ČTK, Al Jazeera, Radio Free Europe / Radio Liberty, The Guardian