Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

I sh*t in the Seine. Lidé protestují proti znečištěné řece, ve které se mají za měsíc odehrávat olympijské hry

Koncem července by měli v Seině v Paříži plavat o medaile olympijští sportovci a sportovkyně, řeka je ale stále nebezpečně znečištěná. Na protest proti masivnímu vládnímu financování jejího vyčištění vznikla iniciativa „I sh*t in the Seine“, jejímž cílem bylo do vody vypustit exkrementy.

Kontroverzi nadcházejících letních olympijských her v Paříži zaznamenal asi každý z nás. Téma se už několik měsíců dostává do popředí novinových titulků, a to především kvůli řece Seině. Ta protéká Paříží a za měsíc by v ní měli plavat o medaile triatlonisté*ky a dálkoví plavci a plavkyně. No, měli by. Zda opravdu budou se ale stále neví – voda v řece je totiž pět týdnů před olympijskými hrami stále znečištěná.

O všech důvodech, proč OH v Paříži může být průšvih, si přečti tady.👇

Bude olympiáda v Paříži jeden velký fuck up?

@luciezicklerova

V řece se hromadí bakterie z odpadních vod

Podle zprávy organizace Eau de Paris, která se monitorováním vody zabývá, obsahuje momentálně Seina zvýšené hodnoty bakterie e.coli. Ta může indikovat přítomnost dalších nebezpečných složek, které mohou způsobovat například vyrážky a další onemocnění. Do řeky se dostávají kvůli městské kanalizaci, která je při silných deštích přetížena, a která důsledkem toho odvádí do Seiny odpadní vody.

Kvůli dlouhým dešťům, které kanalizace v květnu zatížily, je tak řeka stále znečištěná. Francouzská vláda proto plánuje v rámci příprav na olympijské hry vynaložit asi 1,4 miliardy eur na její vyčištění. To se však nelíbí části pařížského obyvatelstva, podle kterého vláda ignoruje probíhající sociální problémy spojené s olympiádou. Mezi ty se řadí třeba zvýšení nákladů na hromadnou dopravu nebo vyklizení oblastí, kde běžně žijí lidé bez domova.

I sh*t in the Seine

Aby vládní představitelstvo ukázalo, že je Seina bezpečná, slíbila pařížská starostka Anne Hidalgo i francouzský prezident Emmanuel Macron, že si v řece před začátkem olympiády zaplavou. Hidalgo si svůj dip naplánovala na neděli 23. června, nakonec byla ale akce zrušena a odložena na dobu po parlamentních volbách, které se mají v zemi konat začátkem července.

Na protest proti obrovským investicím, kterými chce vláda řeku vyčistit, i v opozici proti plánovanému dipu starostky, byla vytvořena iniciativa „Je Chie Dans La Seine Le 23 Juin“, podle níž měli lidé prostě vykonat potřebu do řeky tuto neděli. Ta vypočítala člověku přesnou vzdálenost a čas, kdy by si mohl, ehm, ulevit, aby se všechny exkrementy dostaly na starostčino místo vstupu do řeky ve stejnou dobu. Nakonec se nicméně ani dip, ani protest neuskutečnili.

Z triatlonu by mohl být kvůli znečištění duatlon

Seina by při nadcházejících olympijských hrách měla hostit nejen část zahajovacího ceremoniálu, ale také plavecké závody na otevřené vodě. Mezi ty spadá část triatlonu, štafetový závod smíšených týmů a závod na 10 kilometrů.

Paříž po 100 letech obnoví koupání v Seině kvůli Olympijským hrám 

@martinastrel

Koupání v Seině bylo přes sto let zakázané, právě kvůli nebezpečné míře znečištění. Pokud stav řeky pořadatelstvo během dalších pěti týdnů nezlepší, mohly by být soutěže přesunuty na jiný termín, případně by se konal triatlon bez plavecké části – a byl by z něj tedy duatlon.

Zdroje: ČTK, SkyNews, BroBible, CNN, NBC News