Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bude olympiáda v Paříži jeden velký fuck up?

Letní olympidáda se bude bude letos konat v Paříži, a to už od konce července do poloviny srpna. Francouzská metropole umí ale být jeden hot mess. S čím vším si budou muset pořadatelé poradit?

Kvůli pořádání her proběhl už několik protestů. Na tom dubnovém dokonce demonstrující zapálili olympijské kruhy na soše Marianne, policisté protestovali za vyšší mzdy kvůli riziku během her, aktivisté a aktivistky demonstrovali za důstojné zacházení s lidmi bez domova v obavách, že je organizátoři budou chtít mít z očí veřejnosti a objevily se i demonstrace za znemožnění účasti izraelských sportovců a sportovkyň na olympiádě kvůli dění v Gaze.

Nejsou to ale jen protesty. Paříž má dlouhodobý problém se štěnicemi a krysami. Loni na podzim oběhly internet zprávy o Pařížanech a Pařížankách, kteří bojují se štěnicemi, jsou pokousaní, nebo se vyhýbají MHD. Ve stejnou dobou začali demonstrovat místní popeláři, kvůli čemuž ulice zapáchaly a přetékaly odpadky, což určitě nepomohlo se snížením pařížské krysí populace, která odhadem čítá na čtyři miliony jedinců.

Zdroj: Kiran Ridley/Getty Images

Zahájení

Zahajovací ceremoniál bude buď úplně top, nebo jeden velký chaos. Plánovaný je na řece Seině, kde členové výboru pojedou na lodích. Prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci ale uvedl, že pokud bude bezpečnostní riziko příliš velké, může ceremonie proběhnout jiným způsobem, prý mají nachystaný plán B i plán C.

Zdroj: Aurelien Meunier/Getty Images

Špinavá Seina

Nejvíce otazníků visí nad plaveckými závody v řece Seině, která protíná střed města. Tady plán B neexistuje. Důvodem je její znečištění. Od roku 1923 se v ní nesmí koupat a přestože zástupci města tvrdí, že její kvalita se zlepšuje, žádný ze vzorků odebraných mezi červnem a zářím 2023 nesplnil evropské normy pro minimální kvalitu vody ke koupání.

Velkým problémem jsou fekálie. Množství bakterií ve vodě se prudce zvyšuje, když přívalové deště spláchnou do řeky nečistoty a nečištěnou odpadní vodu z břehů a z přetékajících kanalizací a stok. Pořadatelé her ale počítají s tím, že závody v Seině proběhnou a město investovalo 1,4 miliardy eur do projektů na čištění vody v řece.

Crazy doprava

Paříž je dost přelidněné město samo o sobě i za normálních okolností, a přesto, že má velmi dobrou infrastrukturu, tak zvládnout hry bez větších potíží, nebude snadné.

Ministerstvo dopravy přišlo s řešením ve formě webové stránky, která nabízí nástroje pro zlepšení dopravy pro turisty během her. Najdeš tam, které linky metra či ostatní hromadné dopravy budou nejvíce zasažené, či kde budou jaká omezení. Pařížské metro je ale už tak občas dost přeplněné a v létě tam bývá opravdu horko.

Obyvatelé si mají vzít dovolenou?!

Pařížanům a Pařížankám přišla od ministra dopravy Clémenta Beauna opatrná výzva, aby opustili město. Ne doslova, ale varoval je, že doprava bude „hardcore“ a prosí je, aby pracovali z domova, nebo si vzali dovolenou. Pro město tak bude snažší postarat se o asi 800 000 návštěvníků a návštěvnic, kteří mají navštěvovat sportovní program každý den.

Situace s bydlením

Pro místní bude problém nejen s pohybem po vlastním městě, pro někoho může olympiáda znamenat i to, že nebudou mít, kde bydlet. Podle svědectví studentky Johanny Guibert z Paříže jejím přátelům pronajímatelé neprodloužili smlouvy, aby mohli své obydlí pronajmout za násobně vyšší cenu návštěvníkům her.

Pronájem bytu o jedné místnosti přitom už teď vyjde v průměru na 1362 eur (asi 34 tisíc korun) měsíčně. Pokud tedy někdo během olympiády přijde o bydlení, může mít problém najít místo, na které by mu stačil budget, protože většina bude pronajata přes platformy typu Airbnb.

Problém na Tahiti

Jedním z problému, které tato olympiáda přináší, je trošku jiného rozměru, a láme mi srdce. Ne všechny sporty se budou konat v centru města, ale surfařská soutěž se odehraje právě na Tahiti. To zní super, ale bohužel jsou s tím spojené problémy. Jelikož v rámci příprav se musí postavit judging tower, která by měla stát v korálové zátoce Teahupo'o na Tahiti. Konstrukce může ublížit celému korálu a jeho ekosystému ukazují výsledky studie od University of Hawaiʻi at Mānoa, UH Hilo, Arizona State University a jejich partnerů na Tahiti.

Přesto, že olympiáda bude v krásném městě, a mnoho sportů bude u významných památek nabízet nezapomenutelné pohledy, jsou s tím spojené velké problémy jak pro obyvatele a obyvatelky, sportovce a sportovkyně tak i přírodu. Takže je dost možné, že to bude jeden velký hot mess.