Paříž se připravuje na letní olympijské hry, které započnou již příští rok. Nyní se nachází ve finální fázi jedinečného projektu čistění řeky Seiny, který vyjde město na 1,4 miliardy eur.
Paříž je v závěrečné fázi historické čistící operace za 1,4 miliardy eur, která promění znečistěnou řeku v hlavním městě v bezpečné místo ke koupání před olympijskými hrami v Paříži v roce 2024.
Koupání v Seině je zakázáno od roku 1923 kvůli znečištění vody, lodní dopravě, vysokému obsahu kovů a fekálních bakterií.V příštím roce se však v řece budou konat nejen olympijské a paralympijské soutěže, ale do roku 2025 budou z nábřeží přístupné i tři koupaliště pod širým nebem.
Několik disciplín, včetně plaveckého maratonu na 10 km, vodní části triatlonu a jedna paralympijská plavecká disciplína, bude zahájeno v Seině, na místě postaveném pod zdobeným mostem Alexandra III. z 19. století v centru Paříže.
Celý projekt vyjde stát na 1,4 miliardy eur a dokončen by měl být na jaře příštího roku, pokud vše půjde podle plánu. Pokud ale například přijdou silné deště týden před hrami, projekt by mohl být ohrožen.
Emmanuel Grégoire, náměstek starosty Paříže pro územní plánování, však zdůrazňuje, že zpřístupnění Seiny pro plavce by mohlo znamenat, že se Paříž stane první velkou městskou oblastí na světě, kde bude možné se koupat ve vnitřním městě.
„Je to náš příspěvek pro budoucnost,“ řekl Pierre Rabadan, náměstek primátora pro řízení olympijských plánů města.
V posledních letech otevřela městská koupaliště i menší evropská města, například Curych, Mnichov nebo Kodaň. Probíhají také snahy o umožnění koupání v berlínské Sprévě a amsterdamských kanálech, přičemž města se často setkávají a diskutují o tom, co je potřeba. Na pozorování projektu se do hlavního města sjela řada odborníků na městské plánování ze sousedních zemí Evropy, aby se mohli inspirovat pro vlastní projekty podobného typu.