Občas to může v posteli trochu skřípat a nemusí to být zrovna rozvrzanou konstrukcí. Sex je tricky a udržet si zdravý, zábavný a naplňující sexuální život chce hodně práce se sebou samým i se svým milostným partnerem*partnerkou. Jedním z klíčů na cestě za lepším sexlife můžou být psychedelika, zjistili vědci a vědkyně.
Psychedelika můžou mít pozitivní dopad na sexuální život, a to ještě šest měsíců po jejich užití, zjistili vědci a vědkyně z Centra pro výzkum psychedelik na Imperial College London. V posledních několika letech se v médiích mluví o takzvané renesanci psychedelik, jednoduše řečeno – psychedelika jsou zase v kurzu, a to hlavně ve výzkumu. I přesto je ale podle vědců a vědkyň z Imperial College tato studie zkoumající právě souvislosti mezi užíváním psychedelik a lepším sexuálním životem první svého druhu.
Výzkumu se zúčastnilo 300 respondentů a respondentek. Výsledky jsou dobrou zprávou především pro pacienty a pacientky s klinickou depresí, úzkostmi a jinými psychickými poruchami, které jsou běžně léčeny pomocí „klasických“ antidepresiv. Ty můžou mít nespočet vedlejších účinků, jedním z nich jsou také sexuální dysfunkce, tedy snížení chuti na sex, pocit menšího vzrušení - zkrátka libido na bodu mrazu.
A právě s těmito průvodními projevy léčby depresivních stavů by si psychedelika mohla umět úspěšně poradit.
Respondentstvo vyplnilo dotazníky před a po užití psychedelik. Větší počet z nich byli lidé užívající psychedelika pro rekreační a ceremoniální účely, a ty doplnila menší skupina respondentů a respondentek s depresí. U části z nich byla nemoc léčená pomocí psilocybinu a u další běžnými antidepresivy.
Lidé ve studii uváděli zlepšení sexuálního života až šest měsíců po svém psychedelickém zážitku, a to hned v několika jeho oblastech.
Téměř polovina skupiny účastníků a účastnic s depresivními poruchami, u nichž se nemoc léčila psilocybinem, hlásila po užití podobné zkušenosti - tedy větší zájem o sex, zlepšení sexuálního vzrušení a celkovou vyšší spokojenost se sexem. Naproti tomu lidé léčení běžnými antidepresivy většinou pociťovali pokles sexuálních funkcí.
Výzkumníci varují před samoléčbou psychedeliky a uvádějí také jisté rezervy studie, například, že se jí zúčastnila poměrně homogenní skupina lidí (běloši, heterosexuálové, dobře vzdělaní a se stálým zaměstnáním), výsledky jsou proto špatně zobecnitelné na širší populaci.
Tak či tak otevírají závěry studie dveře hlubšímu zkoumání psychedelik a napovídají o potenciálu, který se ve výzkumu skrývá. Pacienti s depresivními poruchami a ostatně i všichni ostatní se tak v budoucnu můžou dočkat psychedelik jako běžné součásti péče o duševní zdraví. Už výše uvedená zjištění by se totiž podle výzkumníků mohla aplikovat například do párové terapie.
❗❗ Článek nikterak nenabádá k užívání psychedelik nebo jiných omamných látek bez dohledu odbornictva. Užívání psychedelik nebo stimulačních drog s sebou nese řadu rizik. V oblasti sexuálního zdraví jsou jimi například neuváženost a pokles míry kontroly nad situací ve formě sexuálního styku s někým, s kým by jej člověk běžně neměl. Dalším možným rizikem je retraumatizace při požití látky v nesprávném a nechráněném prostředí na základě prožitého traumatu v minulosti (například sexuálního násilí). Sex pod vlivem omamných látek se nám také může zdát snazší, lepší, hezčí a všední sexualita, kterou bychom měli budovat ve střízlivosti a na základě emočního pouta s partnerem*partnerkou, pak naopak plochá a nudná.
Obsah článku jsme konzultovali s psycholožkou.