Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

HIV je v pohodě. Stačí vědět, jak to s ním vlastně je

Pojem „HIV pozitivní“ znamená hodně, ale smrt fakt dávno ne. Vlastně je to docela v pohodě. Víc než virus komplikují život HIV+ lidí předsudky. Vznikají z nevědomosti, takže si jdeme říct, co mají o HIV všichni vědět.

HIV není AIDS

Úplný základ. Anglická zkratka HIV je označení viru Human Immunodeficiency Virus neboli virus lidské imunitní nedostatečnosti. Být HIV pozitivní (HIV+) znamená mít v těle tento virus, ale neznamená to, že u tebe propukl AIDS. 

AIDS je totiž až nemoc, kterou HIV může způsobit. Zkratka znamená Acquired Immunodeficiency Syndrome čili syndrom získané imunitní nedostatečnosti. HIV totiž napadá přímo lidskou imunitu. Pokud se neléčí, nakonec ji úplně zničí a tělo se nedokáže bránit žádným nemocem. To je pak smrtelné. To se ale naštěstí vůbec nestane, protože…

SEX MATTERS: Rizika, na která často zapomínáme

by @eevelka

Léčba není problém a je mega účinná

Spousta lidí neví, že dnešní medicína dokáže HIV skvěle léčit. Pořád ne vyléčit, bohužel, ale medikamenty umí množení viru v těle prakticky zastavit. Množství viru v těle klesá na minimum a ten už nepáchá žádné škody. Léčba vede ke zkvalitnění života a jeho prodloužení. Lidi s HIV žijí stejně dlouho a kvalitně jako lidi HIV negativní.

Jak léčba vypadá? Úplně nudně – polykají se tablety. Často stačí jedna denně a to je všechno. A taky chodit na kontroly, ale to dá rozum. Jo a léčba je v Česku běžně dostupná a hradí ji pojišťovny. Hlavní je ale léčbu začít včas.

Jak zjistíš, že ji potřebuješ? Jdeš na test. Kam? Ke svému lékaři, ale jestli preferuješ anonymitu a prostředí, ve kterém nikoho nepřekvapíš, pak do checkpointu od České společnosti AIDS pomoc. Jsou to profíci, zažili už všechno, jsou naprosto diskrétní a testujou zadarmo. Kde to najdeš? Na hiv-testovani.cz – tam taky zjistíš, kdy je třeba zajít a další info. Jo a neboj se, nejspíš „to“ nemáš.  A i kdyby, není to konec světa.

N=N aka s lékama nikoho nenakazíš

Kromě toho, že numřeš (se hodí, right?) a žiješ vlastně úplně v pohodě normální život, má léčba ještě jednu mega výhodu: Nemůžeš nikoho nakazit. Používá se jednoduchá poučka – Nedetekovatelný=Nepřenositelný, N=N. Léky jsou totiž tak účinné, že množství virů v krvi eliminují natolik, že je ani moderní přístroje nezachytí. Člověk se nedetekovatelným množstvím viru nemůže nikoho nakazit.

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

by @yanhoechka

Jak se chovat k HIV+ lidem?

Úplně normálně. HIV pozitivita neznamená, že je člověk infekční ani že je nezodpovědný (sex má fakt hodně lidí a fakt hodně lidí ho má občas nechráněný, víme?) ani že je nečistý ani že je gay (což je stejně jedno) ani že bere drogy ani že umře ani nic. Něco z toho může být pravda, ale rozhodně to není automatické.

Když se dozvíš, že je někdo HIV pozitivní, nic to pro tebe vlastně neznamená. Leda když s ním nebo s ní chceš mít sex, ale i pak je to, jak vidíš, v pohodě. Informace o HIV statusu druhých si ale raději nech pro sebe. Ne všichni jsou tak woke jako my, aby věděli, že to není žádná katastrofa.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.