Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Guide na volby do Evropského parlamentu

Už začátkem června nás čekají volby do Evropského parlamentu. Pojďme si tedy společně shrnout ty nejdůležitější informace!

Evropský parlament je jediným přímo voleným nadnárodním shromážděním na světě. Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu zastupují zájmy občanů EU na evropské úrovni. A právě ty budeme letos znovu po pěti letech volit!

Evropský parlament explained

@eevelka

Kdy budeme volit?

Volby do Evropského parlamentu se budou v Česku konat 7. a 8. června. Hlasování začne v pátek ve 14 hodin a potrvá do 22 hodin, v sobotu se zase obnoví v 8 hodin ráno a skončí ve 14:00.

Kdo může volit?

Volit mohou všichni občané a občanky Česka i jiných států Evropské unie, kteří dosáhli věku alespoň 18 let ke druhému dni voleb (v Česku tedy v sobotu). Platí zde také předpoklad, že jsou přihlášeni k trvalému nebo dočasnému pobytu v Česku, a to nejméně 45 dnů před volbami.

Koho budeme volit?

Voličstvo bude v roce 2024 za Česko volit 21 poslanců a poslankyň Evropského parlamentu, což je stejně jako v roce 2019. Ve volbách pak bude možné vybírat z celkem 30 politických stran, hnutí nebo koalic. Aby si pak daný subjekt zajistil křeslo v Evropském parlamentu, musí získat minimálně 5 procent hlasů.

O křesla 21 českých europoslanců a europoslankyň letos podle Českého statistického úřadu usiluje 675 kandidátů a kandidátek. Dobrou zprávou je, že více než třetinu tvoří ženy – jejich zastoupení se v porovnání s předchozími eurovolbami tedy zvýšilo.

Kompletní seznam kandidujících subjektů i jejich kandidátů a kandidátek najdeš tady.

Jak budeme volit?

Všechny členské státy EU musí používat takové volební systémy, které zajistí poměrné zastoupení – tedy že počet volených členů a členek každé strany bude přiměřený podílu volebních hlasů, které strana obdržela.

V České republice je používáno preferenční hlasování, což znamená, že voličstvo může upřednostnit vybrané kandidáty či kandidátky z preferované strany. Ti, kteří dostanou většinu preferencí, budou s větší pravděpodobností zvoleni.

K evropským volbám se není potřeba nikde registrovat, úřady to dělají za nás. Zároveň v Česku existuje pro evropské volby pouze jeden volební obvod, což znamená, že si lidé z celé země vybírají ze stejných kandidátů a kandidátek.

Kde můžeme volit?

Svůj hlas můžeme odevzdat ve volební místnosti v místě našeho trvalého bydliště. Pokud chceme ale volit na jiném místě v rámci Česka, musíme požádat o vydání voličského průkazu, který nám umožní volit v jakémkoli volebním okrsku v rámci země.

V evropských volbách v Česku zároveň nelze volit ze zahraničí.

Co s sebou k volbám?

K volbám si s sebou musíme přinést doklady, kterými se prokážeme, takže buď platný občanský průkaz, nebo platný cestovní pas.

Můžeme volit korespondenčně?

Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku není možné volit korespondenčně ani online. Povoleno není ani hlasování prostřednictvím zástupce či zástupkyně.

Více informací se o evropských volbách můžeš dozvědět tady!

Článek vznikl s podporou Evropské unie.