Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Guide: Jak informovat o střelbě a co (ne)sdílet?

Zveřejňování fotografií pachatelů střelby může přispívat ke snaze takové činy v budoucnu napodobit. I přesto se k takovému kroku mnoho českých médií v souvislosti s čtvrteční tragédií uchýlilo. Jak tedy správně o střelbě informovat? Co určitě nesdílet? A co platí pro každého?👇

V souvislosti s čtvrteční tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se okamžitě začaly na sociálních sítích, v televizi i v tisku šířit informace o aktuální situaci. Mnoho z nich mělo čistě informační účel, objevily se ale i takové, které situaci nijak nenapomáhaly a naopak mohly způsobit více škody než užitku.

Výzkumy ukazují, že způsob, jakým média o (masových) střelbách informují, může zásadně přispívat ke snaze takové činy napodobit. Necitlivé sdílení informací může také traumatizovat pozůstalé nebo odrazovat lidi s duševním onemocněním od vyhledání a přijetí odborné pomoci.

Studenti žurnalistiky: Nerozumíme nutkání médií přenášet živě záběry vyděšených lidí a publikovat vzkazy útočníka

@heyfomo.cz

Zodpovědné informování a reportování naopak může riziko budoucího násilí snížit a vzdělat veřejnost tak, aby byla schopna rozpoznat a reagovat na osoby, které mohou o násilném činu uvažovat. Zároveň může citlivé zacházení s informacemi a podklady pomoci pozůstalým i komunitě ztrátu blízkých překonat, a povzbudit je k tomu, aby vyhledali v případě potřeby pomoc pro sebe i ostatní.

Jak o sebe pečovat v krizové situaci?

@eevelka

Jak mohou tedy média a občané o střelbách správně informovat a jaké detaily by sdílet neměli? 👇

  • Informujme o pachatelích jen v nezbytně nutných situacích, protože se s nimi mohou ostatní ztotožnit nebo se jimi přímo inspirovat.
  • Nikdy nesdílejme fotografii pachatelů vedle fotografie obětí.
  • Fotografie pachatelů se nezveřejňuje, zejména poté, kdy je viník již dopaden nebo po smrti. Výjimkou jsou případy, kdy policie po pachatelích stále pátrá a sama požádá veřejnost o pomoc - pak může sdílení jejich identity pomoci s jejich dopadením. I v těchto situacích by se ale měla média řídit pokyny oficiálních orgánů.
  • Vyvarujme se zprávám, které zvyšují nepochopení a předsudky vůči duševním chorobám, a uvádějme namísto toho informace o jejich léčbě a prevenci. Diagnóza duševního zdraví nemusí nutně nebo příčinně souviset se spáchaným násilím.
  • Incident nezjednodušujme ani nezveličujme, takové chování může povzbudit osoby, které mohou usilovat o proslulost a mediální pokrytí.
  • Informujme o obětech a o tom, jak se mohou jejich blízcí, přátelé, komunity, ale i spoluobčané zmobilizovat na podporu obětí.
  • Vyvarujme se stigmatizace komunity, kde k incidentu došlo, nebo lidí, na které se pachatelé zaměřili.
  • Pamatujme, že rodiny, a to včetně rodin pachatelů, jsou incidentem hluboce zasaženy a traumatizovány. Při vedení rozhovorů buďme proto citliví.
  • A nakonec: Středem pozornosti jsou oběti tragédie, jejich rodiny a komunity. Právě na ně, na jejich pomoc a maximální podporu by se měla média zaměřovat. Nikoliv sami na sebe.

My všichni bychom měli mít na mysli, že v tak krizových situacích je informací všude nadmíru. Proto, pokud chceme jakékoliv informace sdílet, měli bychom se i my sami řídit výše uvedenými doporučeními. A případně replikovat pouze takové informace, které prokazatelně pochází od oficiálních institucí, jako jsou Policie ČR, záchranné složky nebo vládní činitelé.

Nezapomeňte v těchto momentech myslet i na sebe a jak se cítíte.👇

Jak o sebe pečovat v krizové situaci?

@eevelka

Zdroje: Dart Center for Journalism and Trauma, Reporting on Mass Shootings