Zveřejňování fotografií pachatelů střelby může přispívat ke snaze takové činy v budoucnu napodobit. I přesto se k takovému kroku mnoho českých médií v souvislosti s čtvrteční tragédií uchýlilo. Jak tedy správně o střelbě informovat? Co určitě nesdílet? A co platí pro každého?👇
V souvislosti s čtvrteční tragédií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se okamžitě začaly na sociálních sítích, v televizi i v tisku šířit informace o aktuální situaci. Mnoho z nich mělo čistě informační účel, objevily se ale i takové, které situaci nijak nenapomáhaly a naopak mohly způsobit více škody než užitku.
Výzkumy ukazují, že způsob, jakým média o (masových) střelbách informují, může zásadně přispívat ke snaze takové činy napodobit. Necitlivé sdílení informací může také traumatizovat pozůstalé nebo odrazovat lidi s duševním onemocněním od vyhledání a přijetí odborné pomoci.
Zodpovědné informování a reportování naopak může riziko budoucího násilí snížit a vzdělat veřejnost tak, aby byla schopna rozpoznat a reagovat na osoby, které mohou o násilném činu uvažovat. Zároveň může citlivé zacházení s informacemi a podklady pomoci pozůstalým i komunitě ztrátu blízkých překonat, a povzbudit je k tomu, aby vyhledali v případě potřeby pomoc pro sebe i ostatní.
Jak mohou tedy média a občané o střelbách správně informovat a jaké detaily by sdílet neměli? 👇
My všichni bychom měli mít na mysli, že v tak krizových situacích je informací všude nadmíru. Proto, pokud chceme jakékoliv informace sdílet, měli bychom se i my sami řídit výše uvedenými doporučeními. A případně replikovat pouze takové informace, které prokazatelně pochází od oficiálních institucí, jako jsou Policie ČR, záchranné složky nebo vládní činitelé.
Nezapomeňte v těchto momentech myslet i na sebe a jak se cítíte.👇
Zdroje: Dart Center for Journalism and Trauma, Reporting on Mass Shootings