Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Země začíná být Too Hot to Handle, v Arktidě naměřilI teplotní rekord

Světová meteorologická organizace oficiálně potvrdila teplotní rekord naměřený minulý rok v oblasti Arktidy. Na Sibiři vědci zjistili rekordních 38 stupňů Celsia. Aby toho nebylo málo, hrozí rozpadnutí jednoho z největších ledovců.

Naše planeta se i nadále otepluje a klimatické změny nejsou žádný hoax, jak by si možná někteří přáli. Svědčí o tom i nově naměřený rekord v arktické oblasti Sibiře, kde vědci zjistili 38 stupňů Celsia. Takové teploty přitom běžně panují na Saharské poušti.

"Nový rekord naměřený v Arktidě, je pouze jedním ze série pozorování, která bijí na poplach ohledně měnícího se klimatu. V roce 2020 byl také zaznamenán teplotní rekord 18,3 stupně Celsia na Antarktidě," prohlásil šéf WMO profesor Petteri Taals.

Vědci se navíc obávají, že plovoucí část jednoho z největších ledovců v Antarktidě, nazvaného Thwaites, by se mohla v příštích pěti až deseti letech úplně rozpadnout, čímž by se zvýšila rychlost stoupání hladiny světových moří.

Ledovec ohrožují především oteplující se vody. Podle satelitních snímků pořízených v listopadu se v důsledku toho objevují na části ledovce velké trhliny.

Minulý rok byl navíc jedním ze tří nejteplejších let vůbec. Rekordní teplotu naměřili vědci i na nejteplejším místě planety, v Údolí smrti v Kalifornii, a to 54,4 stupně Celsia. V létě zase naměřili 48,8 stupně na Sicílii v Itálii. Pokud se zjištěné číslo potvrdí, půjde o nejvyšší zaznamenanou teplotu v Evropě.

Vypadá to, že pokud se rychle něco nezmění, naše planeta začne být Too Hot to Handle.