Světová meteorologická organizace oficiálně potvrdila teplotní rekord naměřený minulý rok v oblasti Arktidy. Na Sibiři vědci zjistili rekordních 38 stupňů Celsia. Aby toho nebylo málo, hrozí rozpadnutí jednoho z největších ledovců.
Naše planeta se i nadále otepluje a klimatické změny nejsou žádný hoax, jak by si možná někteří přáli. Svědčí o tom i nově naměřený rekord v arktické oblasti Sibiře, kde vědci zjistili 38 stupňů Celsia. Takové teploty přitom běžně panují na Saharské poušti.
"Nový rekord naměřený v Arktidě, je pouze jedním ze série pozorování, která bijí na poplach ohledně měnícího se klimatu. V roce 2020 byl také zaznamenán teplotní rekord 18,3 stupně Celsia na Antarktidě," prohlásil šéf WMO profesor Petteri Taals.
Vědci se navíc obávají, že plovoucí část jednoho z největších ledovců v Antarktidě, nazvaného Thwaites, by se mohla v příštích pěti až deseti letech úplně rozpadnout, čímž by se zvýšila rychlost stoupání hladiny světových moří.
Ledovec ohrožují především oteplující se vody. Podle satelitních snímků pořízených v listopadu se v důsledku toho objevují na části ledovce velké trhliny.
Minulý rok byl navíc jedním ze tří nejteplejších let vůbec. Rekordní teplotu naměřili vědci i na nejteplejším místě planety, v Údolí smrti v Kalifornii, a to 54,4 stupně Celsia. V létě zase naměřili 48,8 stupně na Sicílii v Itálii. Pokud se zjištěné číslo potvrdí, půjde o nejvyšší zaznamenanou teplotu v Evropě.
Vypadá to, že pokud se rychle něco nezmění, naše planeta začne být Too Hot to Handle.