Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Get to know your chakras: Kořenová čakra

Dnes si povíme o prvním centru energie neboli čakře. Dozvíš se, co je kořenová čakra, jaké jsou její účinky a jak ji odblokovat.

Čakra je energetické centrum v našem těle, skrz nějž proudí různé druhy energií. Čaker máme celkem sedm a každá má jiné účinky. Koncepty sedmi čaker se do západního světa dostaly v 80. letech 19. století z tradic tantrické jógy a díky rozsáhlým přínosům se stále více studují a praktikují.

Více se o čakrách dozvíš zde: 👇

Co jsou čakry a k čemu slouží?

@elvihradilkova

Energetická základna našeho těla

První čakrou je kořenová čakra, o které si dnes povíme. Nachází se v místě kostrče, a proto se jí také říká kostrční, základní nebo Muladhara a září červenou barvou. I čakrám vládnou elementy a elementem kořenové je zem. V této úrovni zakoušíme pocit jistoty, spokojenosti, důvěry a stojíme díky ní nohama pevně na zemi.

Pokud kořenová čakra funguje tak, jak má, máme pocit, že jsme zajedno z planetou Zemí a žijeme v současnosti. Uvědomujeme si své činy a víme, že jsme zodpovědní za naše jednání a náš život. Kořenová čakra je záležitostí sebeuvědomění, víry v sebe sama a zodpovědnosti.

Zablokovaná Muladhara

Pokud máš zablokovanou tuhle nejzákladnější čakru, tak máš nejspíš rozházený i zbytek čaker. Blokaci kořenové čakry poznáš tak, že ti špatně regenerují různé úrazy, šrámy, pleť a můžeš mít také střevní problémy. Kromě fyzických potíží se projevují i ty duševní. Pokud Muladhara nefunguje tak, jak má, můžeš často trpět na úzkostné stavy, strach, nervozitu a špatnou náladu.

Lidé se zablokovanou kořenovou čakrou se chovají velmi majetnicky, mají přehnanou potřebu bezpečí a za každou cenu si prosazují svůj názor. Disharmonie první čakry se mimo jiné projevuje i mylnou představou o sobě samé/m. You're just delusional!

Jak čakru odblokovat a jak se o ni starat?

Abychom se cítili stabilní a v bezpečí, musíme kořenovou čakru odblokovat. První možností aktivace kořenové čakry je jóga. Nejlepší je kundaliní jóga, jóga flow a cvičení hatha jógy. Další možností jsou dechová cvičení a meditace při poslechu frekvencí. Frekvence první čakry je 432 Hz a videa s touto frekvencí najdeš na YouTube!

Proč je důležité si chránit energii před toxic lidmi a jak na to?

@elvihradilkova

Při meditaci nezapomeň zapálit vonnou tyčinku (nejlépe nějakou, která je určená přímo pro kořenovou čakru) a obklopit se červenými (karneol, červený jaspis, granát) nebo černými (onyx, obsidián, hematit, turmalín) kameny. Kameny můžeš také přiložit ke kostrči.

Aby ses o čakru staral/a i nadále, je dobré tuto meditaci nebo jógu praktikovat minimálně jednou měsíčně. V průběhu měsíce si můžeš také opakovat afirmace:

  • Jsem v bezpečí.
  • Jsem stabilní a stojím nohama na zemi.
  • Cítím se komfortně ve svém těle.
  • Cítím propojení se Zemí.
  • Věřím si.
  • Žiju v přítomnosti.
  • Jsem silný/á a vše zvládám.
  • Moje tělo je můj chrám.